Problem z pamięcią RAM

Więc tak mam problem z ramem w biosie pokazuje zainstalowane 16gb w systemie też ale obok w nawiasie dostępne 7.97gb Próbowałem już kilku sposobów ale żaden nie pomógł
Zmieniałem sloty nic, wchodziłem w rozruch dalej nic, reset biosu i format też nie pomogły
Płyta AsRock killer 990fx
Procesor AMD fx8350
pamięć ram Corsair vegeanace 4x4gb
karta R9 280x
System WIN 10 pro 64bit

Mógłbyś to jakoś precyzyjniej wyjaśnić. Co pokazuje w systemie. Menadżer zadań, Monitor zasobów. Co znaczy obok w nawiasie.
W menadżerze zadań w zakładce Wydajność w nawiasie podana jest wartość skompresowanej pamięci.


pamiec%20ram2

Widzisz to: “sprzętowa zarezerwowana”?
Masz zarezerwowanej aż 8GB pamięci RAM. Prawdopodobnie dla zintegrowanej karty. Musisz w BIOSie ją zwolnić.

To są jednakowe kości?

tak

Sprawne?

wszystkie 4 kości działają poprawnie

To wniosek po testach?

Ale o czym wy dyskutujecie? Przecież system widzi, że jest 16 GB RAM zainstalowane. Nie może wykorzystać z tego 8 GB bo jest w “sprzętowej rezerwacji”. Trzeba tylko teraz ustalić pod jakie urządzenie i dlaczego jest zarezerwowane aż tyle tej pamięci. Odpowiedź na to pytanie zapewne jest w BIOSie.

Wujek Google podrzuca różne rozwiązania. Fizyczne uszkodzenie kości pamięci może skutkować właśnie takim błędem.

Widać jasno w czym problem. Skąd wniosek że pamieć uszkodzona jak jest wyraźna informacja że jest ZAREZERWOWANA! Ludzie, czytajcie o czym system informuje.
System widzi całą pamięć. Nie ma problemów ze stabilnością, zgłasza jedynie dostępność 8GB RAM a drugie 8GB RAM inforumuje, ze zostało ZAREZERWOWANE. A wy problem staracie się rozwiazać od dupy strony. Skoro jest “zarezerwowana” należy ją zwolnić.

Stąd, że z powodu uszkodzenia może pracować w trybie single-mode.

Przecież widzi całą pamięć we wszystkich bankach. Gnom1 ogarnij ten obrazek co autor wrzucił. Tam masz odpowiedź gdzie szukać przyczny.
16GB po 4GB w każdym banku
System to widzi.

Tak jak np. tutaj:

To jest coś innego. Inny problem.

Tu masz link.Trochę chaotyczny ale jesli to nie problem z konfiguracją pamięci obejrzyj i kombinuj.

Właśnie przed chwilą oglądałem i dalej nic

Robiłeś memtest ? Wadliwy moduł tez moze być tego przyczyną mimo że system będzie widział całą pamięć. Nie zawsze tak jest ze gdy kość pójdzie, to ona zniknie z systemu. Moze po prostu pojawić sie jako “zarezerwowana”. Masz 8222 MB zarezerwowanej, 8 giga z naddatkiem.