Problem z pamięcią RAM

Witam, mam problem z pamięcią ram, ponieważ dokupiłem sobie drugą kość 8gb i po włożeniu w Ustawieniach Windowsa jest "Zainstalowana pamięć RAM 16,0 GB (dostępne: 7,98 GB).

Próbowałem uruchomić komputer tylko na nowej pamięci to był czarny ekran (na rx 580 jak i na integrze)

Specyfikacja:
Procesor: AMD FX-8350
Płyta główna: ASUS M5A78L-M/USB3
Karta graficzna: XFX RX580 8GB
RAM (stary): Goodram Play GYS1866D384L 10/8G
RAM (nowy): Corsair Vengeance CMZ8GX3M1A1600C9
Zasilacz: Elementum E2 550W

Dodatkowo po włączeniu komputera na 2 pamieciach pojawia się coś takiego:

Po kliknięciu F2 odpala się Windows 10 i tyle.
Wyciągałem też baterię na kilkanaście minut ale nic to nie dało.

cpuz

bios
Zaktualizowałem bios i teraz jest taka wersja jak niżej, ale chyba nic to nie dało (powyższy screen to starsza wersja):
bios2

Widać, że jedna kość jest w taktowaniu 1600 druga 1866 MHz. Komputer uruchamiasz w 1333. Wyjmij bateryjkę z BIOSu na 30 sekund na odłączonym zasilaniu. Potem włóż, włącz komputer i wprowadź do biosu wszystkie ustawienia. W przypadku takich dwóch kości o ile są zgodne ze sobą możesz uruchomić komputer z pamięciami o prędkości 1600 MHz. Gdyby był to mój komputer to bym sprzedał te 2 kości co masz teraz i kupił dwie takie same dopasowując taktowanie do procesora i płyty głównej. W obecnym przypadku o ile powinno dać się jakoś to odpalić, ale ciężko o stabilne / optymalne ustawienia. Kość 1866 Mhz trzeba by spowolnić ustawieniami BIOSU, gdyż druga jest wolniejsza - 1600 MHz.

W jaki sposób mam spowolnić kość do 1600 MHz?

Podsyłam jeszcze screeny z CPU-Z
Ramy mam włożone do 1 i 3 slotu.

ram1
ram2

Po pierwsze to sprawdź napięcie na baterii podtrzymującej ustawienia BIOS, bo może powoli dokonuje żywota. Koszt nowej to maksymalnie 5 zł. Załaduj domyślne ustawienia BIOS-a i zobacz jak będzie wykrywał pamięć, czy nadal będzie tylko 50% dostępnej do użytku. Jest to dość często spotykany problem, sam na niego napotkałem gdy modernizowałem kiedyś Klientowi kompa do procesora AMD FX. Odłącz zasilanie od płyty głównej, wyjmij baterię podtrzymującą nastawy BIOS z płyty głównej. Naciśnij kilka razy power i przytrzymaj wciśnięty około 20-30 sekund, co spowoduje wyładowanie kondensatorów. Zdejmij układ chłodzenia, wyjmij procka i obejrzyj go pod kątem uszkodzonych wygiętych pinów. Jeżeli wszystkie będą OK, to: zalewamy piny procka alkoholem izopropylowym (IPA, izopropanol) i gniazdo procka. Piny procka można delikatnie przetrzeć patyczkiem higienicznym - ale naprawdę delikatnie. Czekamy aż alkohol odparuje z procesora i z gniazda na płycie głównej, składamy całość i podłączamy przewody od zasilacza do płyty głównej. Powinno działać, na 90% będą to jakieś tlenki na jednym z pinów odpowiedzialnych za obsługę kontrolera pamięci. Rzadziej zdarza się uszkodzenie samego kontrolera pamięci, ale i tego nie można wykluczyć.

AMD FX-8350 Powiadasz? A wyjmij procesor z podstawki i sprawdź, czy jakaś nóżka nie jest zagięta. To bardzo częsta przyczyna tego problemu przy tych procesorach. Poważnie.

Trzeba to zrobić w ustawieniach biosu.

Kupiłem nową baterię, następnie zrobiłem reset BIOS.
Wyciągnąłem procesor, wszystkie piny są proste, zalałem je IPA, gniazdo też przeczyściłem i dalej to samo. Gdy uruchamiam komputer tylko na nowej kości w 1 slocie to jest czarny ekran, więc nawet do BIOSu nie mogę wejść. Czy to możliwe, że pamięć nie jest kompatybilna z płytą główną? Da się to jakoś sprawdzić?

Podsyłam jeszcze BIOS, zmienić coś w ustawieniach?
bios1
bios2

Możliwe.

corsair
Znalazłem coś takiego i jedyna różnica to końcówka, ja mam 1600C9 a tu jest 1600C10(XMP).
Da się jeszcze coś zrobić/odratować czy jedyna opcja to sprzedaż?

To musi być coś z kontrolerem pamięci, obie kości wykrywa więc gniazda są OK. Nie masz możliwości aby podmienić na moment na innego procka i sprawdzić dostępność RAM-u na nim? Nikt ze znajomych nie ma żadnego FX-a albo jakiegoś Athlona pod ten socket?

Niestety nie mam. Z drugiej strony skoro nowa kość miałaby być dobra, to powinna wyświetlać jakiś obraz gdy ją daje zamiast starej kości?

Powinna, chyba że nie gada z płytą główną. Zamień jeszcze moduły pamięci miejscami, jak to nie pomoże ustaw w BIOS na sztywno taktowanie pamięci zgodnie z JEDEC #4 na 666MHz, czyli w BIOS powinna być wartość 1333 MHz. Zobacz czy na takim taktowaniu obie pamięci pójdą, jeżeli tak - wówczas zostaw te ręczne ustawienie taktowania 1333 MHz, wyjmij stary moduł, nowy osadź w 1 slocie RAM i zobacz czy wtedy płyta wystartuje poprawnie tylko na nowym module RAM. Jednak w twoim przypadku i tak to nic nie zmieni, bo nawet jak system zobaczy te 16GB to i tak będzie korzystał tylko z 8GB z powodu nieokreślonego problemu z kontrolerem pamięci. Trzeba wybadać co powoduje to ostatnie, bo może być to po prostu uwalony kontroler pamięci w CPU.

Małe szanse żebyś uruchomił dwie różne kości. Zwróć jeśli możesz nowo zakupioną kość i kup zestaw pamięci 2x8GB DDR3 1866 MHz a starą kość sprzedaj jeśli nie możesz dokupić identycznej. Tak będzie najszybciej i najpewniej. Kombinowanie z timingami jest żmudne i może nie rozwiązać problemu.

A jakie kości proponujesz do mojej płyty głównej jeżeli nie znajde nigdzie takich jak mam teraz

Nowe ciężko znaleźć ale z drugiej ręki coś będzie. Lista obsługiwanych pamięci jest z 2016 roku. https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM3+/M5A78L-M_PLUS_USB3/M5A78L_Series_Memory_report_160427.pdf
Jedyne zgodne z listą pamięci jakie znalazłem są dość drogie https://allegro.pl/oferta/ddr3-2x8-16gb-1866mhz-crucial-ballistix-tactical-10074993675
Za 200 zł mniej idzie kupić inne kości ale są do przetestowania na twoje płycie. Powinny działać ale 100% gwarancji nikt nie daje. https://allegrolokalnie.pl/oferta/pamiec-ram-ddr3-16gb-2x8gb-geil-veloce-1866-cl9
Możesz też kupić takie pamięci ze sklepu w razie gdyby nie śmigały po prostu je zwrócisz.
https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-patriot-viper-3-ddr3-16gb-1866mhz-cl10-9421708449

Drogie, bo ogólnie DDR3 o taktowaniu powyżej 1600 MHz trzymają cenę. Bardziej opłaca się poszukać czegoś o taktowaniu 1600 MHz, tym bardziej ten procesor AMD FX to proteza. Inwestowanie kasy w szybszy RAM moim zdaniem nie ma w tym przypadku sensu.

@Narv. W cenach pamięci między 1600 a 1866 MHz nie ma dużych różnic, może 20-50 zł. Po prostu dobre kości swoje kosztują. Wybór kości 1600 jest większy to tyle z korzyści.

Kiedyś się go wymieni na jakiegoś Ryzena, a na tę chwilę po prostu jedyne czego potrzebuje to więcej ramu. Tak patrzę na te kości i przez moje chłodzenie Fera 3 cokolwiek wyższego niż te Play’e od Goodrama może sie nie zmieścić w 1 slocie pod wentylatorem