Problem z pamięcią

Witam, właśnie złożyłem kompa i miałem problem z instalacją windowsa.

Podczas formatowania pojawiał mi się traki błąd

46bb72aac7e91.jpg

Wyciągnołem jedną kość i system zainstalowałem na jednej.

Przed chwilą podpiołem drugą i po kilku minutach komputer się zrestartował.

Co robić ?

Proszę o pooc.

Miałem to samo :stuck_out_tongue: Okazało się że miałem źle dobrane pamięci. Ale mi oprucz tych błędów komp podczas instalacji się zawieszał :confused:

Pamięci tej samej firmy? Może się gryzą.

Albo mają inne ilości MHz

Odpal kompa na pierwszej kości i daj na forum zakładkę “Mermory” z CPU-Z. Następnie uruchom kompa na drugiej kości i też pokaż zakładkę “Mermory”. Pewnie masz inne kości. Nie dokupowałeś czasem pamięci? Obie kości kupiłeś razem?

Pamięci mam napewno takie same kupowałem je razem http://morele.net/produkt/107093/

W instrukcji płyty pisze żeby pamięci podpiąć do tych samych kolorów i tak mam podpięte, próbowałem zamienić z niebieskich na czarne ale dalej to samo. Mam cały czas podpiętą jedną kość na dwuch system mi się restartuje.

Screen z everesta

6304542bd5566ec6m.jpg

jaka konfiguracja sprzętu (zwłaszcza płyta główna) wyłącz dual. pamięci są podkręcone, podniosłeś napięcie podawane na ram ?? podaj parametry 2 ddr’a, ustaw RAS na sztywno 16.

płyta - Abit Ip35

Proc - E6750

Ram - Patriot 2GB (2x1GB) CL4 EP LLK Dual DDR2 800

Zasilacz - Corsair 520

Zadnych napięć nie podnosiłem, nic w biosie nie konfigurowałem.

wklej zrzut z cpu-z (inf podstawowe), zakładki memory dla obu kości (SPD)…

uruchomiłem system na dwóch kościach

1e6f7aad5642580cm.jpg

nie stosujesz się do próśb, wklej jeszcze zrzuty z zakładki SPD - pisałem dla obu kości to są 2 zdjęcia !!

483714e3aef68f40m.jpg 07df6de71b34bf19m.jpg adb926b0826755e5m.jpg f4c872c7e788c24cm.jpg

jak widać na zgięciach parametr TRAS używany jest inny niż zalecany, proponuję zresetować BIOS do wartości domyślnych lub parametr TRAS ustawić na 12 lub podnieść o 0,1-0,2 napięcie podawane na DRAM.

dzięki,

Niestety jestem laikiem w tych sprawach mógłbyś mi wytłumaczyć jak to mam zrobić?

pochwyć instrukcję obsługi płyty głównej i poszukaj w niej opcji DRAM VOLTAGE (lub podobnej) poszukaj ustawienia pamięci o nazwie TRAS.

opcje napięć w SOFTMENU SETUP,

DDR2 VOLTAGE USTAW na 2.0V. zapisz ustawienia spróbuj uruchomić/zainstalować Windows

jeśli chodzi o tRAS to ustaw na 12, opcja znajduje się w

ADVANCED CHIPSET FEATURES.

ustawiłem jak napisałeś.

napięcie na 2,0V

i orócz tRAS ustawiłem pierwsze cztery opcje.

W sumie wygląda to tak:

4 4 4 12 reszta na auto.

Narazie śmiga bez problemów :stuck_out_tongue:

Dzięki.

możesz spokojnie zmienić na 1.8V. jak pamięci nie są podkręcone to nie potrzebne jest wyższe napięcie

Jak wszystko porobie z nowym kompem to chciłbym właśnie kręcić. :slight_smile:

możesz ustawić mniejszy dzielnik timingi ustawić pierwsze cztery na 5 ostatni na 15 i pamięć powinna ruszyć na taktach 1Ghz.