Problem z partycją GPT i drugim dyskiem

Witajcie. Mam pewien problem z partycją GPT na laptopie HP. Otóż do tej pory wszystko działało tak, że system mam na Dysku SSD 256GB (dysk C), a drugi dysk 1TB (Dysk D) jest na dane. Otóż ten dysk jest oznaczony w systemie jako partycja chroniona GPT . Wszystko ładnie pracuje pod kontrolą Windows 10 64-bit.
Ponieważ już ten dysk 1TB zapełniłem z 80%, kupiłem dysk 2TB Segeate i chciałem przerzucić dane z tego 1TB na nowy, i podmienić dyski.
Więc nowy dysk podpiąłem na USB, wykorzystując mostek SATA/USB, i utworzyłem na nim partycję NTFS. Po sformatowaniu skopiowałem dane (co oczywiście na USB 2.0 zajęło kilkanaście godzin :slight_smile: ). Pewien sukcesu, wyłączyłem lapka i zamieniłem dyski.
Po uruchomieniu system nie widzi dysku D.
W zarządzaniu dyskami ten nowy dysk widnieje jako (Partycja chroniona GPT). Trochę zaskoczony, stwierdziłem że ok, usunąłem tą partycję i utworzyłem nową NTFS i po zformatowaniu dysk widoczny był w laptopie. Ale oczywiście bez danych :).
Więc stwierdziłem że ten stary podepnę z wykorzystanie mostka SATA/USB i skopiuję dane. No niestety ten dysk nie jest widoczny w systemie, tzn, jest ale menadżerze dysków jako: Partycja chroniona GPT.
Próbowałem już kilku programów do partycjonowanie i nic.
Z powrotem zamieniłem dyski i włożyłem stary 1TB do laptopa i działa. Ale jak podłączyłem nowy 2TB na USB to już system go widzi jako chroniona partycja i nie ma do niego dostępu.
ISTNE SZALEŃSTWO … :slight_smile:

Jak mam przenieść dane, abym mógł zamienić dyski w laptopie?

W celu migracji ze starego dysku twardego na nowy należy dokonać klonowania starego dysku twardego. Najprościej byłoby dokonać przy użyciu komputera stacjonarnego. Jeżeli masz tylko laptop to sprawdź czy w miejsce napędu na płyty (o ile masz takowy) nie da się wpiąć drugiego dysku w celu jego klonowania. Jeśli jest do dyspozycji tylko laptop to będzie trzeba posłużyć się przejściówkami. W celu przeniesienia całości danych z jednego urządzenia na drugie użyj programu CloneZilla. Jest on dostępny w zestawie narzędzi o nazwie Ultimate Boot CD.

Podłącz oba dyski stary i nowy pod SATA do jakiegoś komputera i użyj Clonezilla do sklonowania partycji. (http://clonezilla.org/downloads.php) lub zamiast napędu w lapku jeżeli się da.

@anon68478139 lepiej, żeby użył obecnej najnowszej wersji Clonezilla, a nie tej z Ultimate Boot CD

Niestety mam tylko laptop więc spróbuję jeden na USB a drugi wewnątrz.

W sumie to zaraz sprawdzę czy da się w miejsce napędu DVD podpiąć dysk. Dobry pomysł.

Więc Panowie za Waszą radą, kupiłem kieszeń na dysk do napędu DVD. Jak jutro przyjdzie to odpalę zrobię kopię programem, który polecacie. Na razie dzięki, dam znać jutro.