Problem z partycją GPT i drugim dyskiem


(darek_g) #1

Witajcie. Mam pewien problem z partycją GPT na laptopie HP. Otóż do tej pory wszystko działało tak, że system mam na Dysku SSD 256GB (dysk C), a drugi dysk 1TB (Dysk D) jest na dane. Otóż ten dysk jest oznaczony w systemie jako partycja chroniona GPT . Wszystko ładnie pracuje pod kontrolą Windows 10 64-bit.
Ponieważ już ten dysk 1TB zapełniłem z 80%, kupiłem dysk 2TB Segeate i chciałem przerzucić dane z tego 1TB na nowy, i podmienić dyski.
Więc nowy dysk podpiąłem na USB, wykorzystując mostek SATA/USB, i utworzyłem na nim partycję NTFS. Po sformatowaniu skopiowałem dane (co oczywiście na USB 2.0 zajęło kilkanaście godzin :slight_smile: ). Pewien sukcesu, wyłączyłem lapka i zamieniłem dyski.
Po uruchomieniu system nie widzi dysku D.
W zarządzaniu dyskami ten nowy dysk widnieje jako (Partycja chroniona GPT). Trochę zaskoczony, stwierdziłem że ok, usunąłem tą partycję i utworzyłem nową NTFS i po zformatowaniu dysk widoczny był w laptopie. Ale oczywiście bez danych :).
Więc stwierdziłem że ten stary podepnę z wykorzystanie mostka SATA/USB i skopiuję dane. No niestety ten dysk nie jest widoczny w systemie, tzn, jest ale menadżerze dysków jako: Partycja chroniona GPT.
Próbowałem już kilku programów do partycjonowanie i nic.
Z powrotem zamieniłem dyski i włożyłem stary 1TB do laptopa i działa. Ale jak podłączyłem nowy 2TB na USB to już system go widzi jako chroniona partycja i nie ma do niego dostępu.
ISTNE SZALEŃSTWO … :slight_smile:

Jak mam przenieść dane, abym mógł zamienić dyski w laptopie?


(thommy181) #2

W celu migracji ze starego dysku twardego na nowy należy dokonać klonowania starego dysku twardego. Najprościej byłoby dokonać przy użyciu komputera stacjonarnego. Jeżeli masz tylko laptop to sprawdź czy w miejsce napędu na płyty (o ile masz takowy) nie da się wpiąć drugiego dysku w celu jego klonowania. Jeśli jest do dyspozycji tylko laptop to będzie trzeba posłużyć się przejściówkami. W celu przeniesienia całości danych z jednego urządzenia na drugie użyj programu CloneZilla. Jest on dostępny w zestawie narzędzi o nazwie Ultimate Boot CD.


(Domker) #3

Podłącz oba dyski stary i nowy pod SATA do jakiegoś komputera i użyj Clonezilla do sklonowania partycji. (http://clonezilla.org/downloads.php) lub zamiast napędu w lapku jeżeli się da.

@thommy181 lepiej, żeby użył obecnej najnowszej wersji Clonezilla, a nie tej z Ultimate Boot CD


(darek_g) #4

Niestety mam tylko laptop więc spróbuję jeden na USB a drugi wewnątrz.


(darek_g) #5

W sumie to zaraz sprawdzę czy da się w miejsce napędu DVD podpiąć dysk. Dobry pomysł.


(darek_g) #6

Więc Panowie za Waszą radą, kupiłem kieszeń na dysk do napędu DVD. Jak jutro przyjdzie to odpalę zrobię kopię programem, który polecacie. Na razie dzięki, dam znać jutro.