Problem z partycją przy instalacji Ubuntu

Witam. Postanowiłem powoli przesiadać się z Win 7 na Ubuntu, w tym celu postanowiłem zainstalować Ubuntu obok systemu Windows, wszystko idzie dobrze do etapu kiedy instalator wykrywa Windowsa, nie ma opcji zainstaluj obok jak to wyczytałem w instrukcjach instalacji więc chciałem to zrobić ręcznie wybierając odpowiednią opcje w instalatorze. Kiedy już wszystkie partycje wczytało chciałem wyznaczyć nową pomniejszając Dysk C o 20gb, niestety kiedy tak robię pojawia się nowa partycja “bezużyteczna”, w Windowsie pokazuje “Nieprzydzielone”, i nic z tym nie mogę zrobić, jedynie zwrócić to do Dysku C za pomocą opcji “Powiększ wolumin” w pierwotnym systemie. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to dokładnie zrobić? Co klikać itp. Mam 3 partycje, Dysk C, HP Recovery i Recovery, wolnego miejsca na dysku C mam sporo. Z góry dziękuje za pomoc.

 

System instaluje z przystosowanego już pendrive 8gb.

Co masz na myśli pisząc, że jest bezużyteczna?

Próbowałeś na niej zainstalować Ubuntu?

Właśnie w opcji wybierania partycji przy instalacji Ubuntu pisze “bezuz” (czy coś takiego), jest to puste miejsce, nie czyta tego nawet jako partycja, w systemie Windows pisze, że to jest Nieprzydzielone. Nie da się z nią kompletnie nic zrobić, jedynie przypisać literkę i sformatować w Windowsie ale wtedy wyskakuje ostrzeżenie, że żadnego systemu już na tym nie zainstaluje, więc przywróciłem to do Dysku C powiększając wolumin o to wolną przestrzeń.

Daj screena z zarządzania dyskami/GParted/wynik polecenia fdisk -l - wybierz jedno.

Póki co to jedyne co mogę wam podrzucić, mam nadzieję, że wystarczy żeby pokazać o co mi chodzi.

 

To wybieram:

http://pl.tinypic.com/r/21mb3mc/8

 

A to miało byc partycją na Ubuntu, stworzone w tym instalatorze:

http://pl.tinypic.com/r/260ygpv/8

Uruchom livecd Ubuntu, potem terminal, podnieś uprawnienia:

sudo su -

Podaj wynik polecenia:

fdisk -l

 

Nie zatwierdzaj żadnych zmian w instalatorze - dysk ma wyglądać tak jak przed instalacją.

 

Nie zamieszczaj proszę zdjęcia tylko skopiuj z terminala tekst i wklej na forum - zdjęcia są nieczytelne.

Klikam “otwórz terminal” i nic się nie dzieje.

 

Już się włączył

 

Podaj jeszcze wynik - z podwyższonymi uprawnieniami:

 

parted -l

Masz cztery partycje podstawowe - czyli maksymalną liczbę, o ile masz tablicę partycji MS-DOS. Trzeba usunąć jedną z partycji podstawowych i założyć w to miejsce partycję rozszerzoną. W obrębie partycji rozszerzonej założyć co najmniej 3 partycjie:

  • / - na system

  • /home - na katalog użytkownika

  • spap (partycja wymiany).

No i fszysko ;]

Jestem zielony w tym i nie wiem o co chodzi, domyslam się jedynie, że msdos oznacza, że jest to przeznaczone tylko dla Winowsa. Jak to zmienić?

Tutaj Ci napisałem o co chodzi:

Przepraszam, nie zauważyłem.

Partycji recovery usunąć nie mogę, jedynie mogę zrobić coś z partycją Dysk C, ale nadal nie wiem co, pewnie nie obejdzie się bez utraty danych