Problem z partycją Recovery na Lenovo IdeaPad Y530

Jakiś czas temu kupiłem sobie notebooka Lenovo IdeaPad Y530. Na dysku była partycja Recovery z systemem Windows Vista Home Premium. Chciałem jednak wgrać sobie Windowsa XP. Podczas instalacji zmieniłem wielkość partycji:

dysk C: - 50 GB

dysk D: - 168 GB

partycję Recovery pozostawiłem nieruszoną.

Problem zaczął się, kiedy chciałem zainstalować Vistę z Recovery. Komputer podczas przywracania do ustawień fabrycznych zawiesił się, a potem już przycisk OneKeyRecovery nie działał.

Wróciłem więc do systemu Windows XP, po instalacji zorientowałem się, że partycja Recovery została odkryta. Pamiętam, że fabrycznie miała format EISA. Po błędzie o którym pisałem - format zmienił się na NTFS.

Potem zacząłem kombinować i niestety pogorszyłem sytuację, ale o tym za chwilę.

Użyłem płytki na której była System Rescue CD, użyłem programu GPARTED do tego, aby RECOVERY była aktywna i wyłączyłem aktywność XP-ka. Co prawda nie wywołało się z key-a. Zaczęła się jednak preinstalalacja, wybrałem ustawienia i wybrałem ręcznie ścieżkę dostępu do obrazu backup. (Ponieważ domyślna ścieżka nie była możliwa do odnalezienia). Literki dysków były inne niż pod Windowsem tzn. Recovery zamieniło się z dyskiem C literkami. Wybrałem plik factory.wsi nacisnąłem dalej. Pojawiły się informacji o backupie, i miejscu skopiowania (na dysk E:) jednak przy próbie rozpoczęcia przywracania wyświetlał się komunikat, że nie ma odpowiedniej ilości wolnego miejsca na dysku.

Zdziwiło mnie to, gdyż dysk na którym miał być odtworzony obraz Visty miał 50GB.

Potem uruchomiłem z pod XP-ka program PTEDIT32 i niestety okazało się, że to był mój błąd. Otwarło mi się okno w którym są 4 dyski:

Doradzono mi, żebym ustawił na dysku z Recovery w parametrze Type 12, jednak co znowu mnie zadziwiło przy wyborze domyślnego parametru przez button Set Type nie było 12ki. Później chciałem domyślnie ustawić type na OA (IBM Boot Manager)

Wtedy dysk przestał chcieć się bootować i zaczęły się jeszcze większe problemy. Później wszedłem w zakładkę Boot Record i tam na dysku Recovery przestawiłem drugi parametr OEM Name z NTFS na EISA. Teraz nie mogę wejść do Boot Record na tej partycji, żeby przywrócić ją do stanu sprzed zmian.

Bardzo mi zależy, żeby sprawę rozwiązać, dlatego bardzo uprzejmie proszę o poradę:

  1. Jak odkręcić edycję w PTEDIT32 na partycji Recovery, (teraz dysk widoczny jest spod Windows jako RAW bez rozmiaru, a XP chcę go sformatować)

  2. Jak przywrócić dysk Recovery do stanu używalności?

Bardzo liczę na konkretne posty.

spróbować odtworzyć strukturę partycji programem testdisk, ale z tego co widzę jest tak namieszane, że pozostaje albo udać się do serwisu ibm-a lub skontaktować się supportem i poprosić o pomoc w przywróceniu oryginalnego stanu partycji lub znaleźć kogoś kto ma tego lapka i sklonować jego dysk :wink: lub postawić system z dysku instalacyjnego win vista który trzeba zdobyć :).

W jaki sposób działać w programie TestDisc?

Można prosić o krótki instruktaż?

Jeśli znajdzie się ktoś z dyskiem Recovery na Lenovo IdeaPad Y530 będzie on u mnie działał? Przecież klucz wpisany domyślnie nie będzie u mnie działał.

Chciałbym uniknąć wizyty w serwisie bo będzie to trwało minimum 14 dni. Płytkę też nie bardzo dostałem, więc wątpie, żeby takową mi wydali.

będzie :wink: zwykle nie jest stosowany w ogóle klucz który jest naklejony na spodzie lapa a ten z puli przeznaczonej dla ibm przez MS. potrzebujesz preinstalacji dedykowanej ibm-owi w wersji którą ty posiadasz a najlepiej od y530 żeby zestaw sterowników się zgadzał inny też może być ;), jeśli chodzi o serwis to zadzwoń do nich zwyczajnie napisz, że posypał ci się system (opowiedz ładną przemyślaną baję jak to nie działa ci poprawnie recovery itd) a nóż może zaproponują ci wysłanie jakiegoś nośnika dvd czy cokolwiek, a może serwis będzie szybki np na 2-3 dzień

testdisk:

http://www.bezpieczenstwosystemow.pl/in … pic=2948.0

Czyli jest możliwe, żeby stworzyć na przykład obraz w Paragon Partition Manager obraz dysku Recovery u kogoś i wgrać ten obraz?

tak, ale najlepiej całej struktury.

Tak to bywa z Lenovo. Ja nagrałem pliki skopiowane z partycji recovery na płytę za pomocą OneKeyRecovery, przy botowaniu też jest napis “brak miejcsa na dysku”.

Ten program OneKeyRecovery też jest jakiś dziwny, bo instalka ze strony Lenovo ma koło 500MB :expressionless: Czyli program do przywracania Windowsa ma tyle samo co sam Windows. Tą funkcję powinni wrzucić do BIOSu, a nie wymyślać cuda ![-o<

Zawsze można zainstalować system ze zdobytego skąś nośnika i z kluczem z nalepki. Nawet Lenovo zaleca ten sposób dla czystej instalacji (gdzieś o tym pisało na ich stronie). Na ich stronie powinny też być sterowniki.

Jedynie wtedy nie będzie działał przycisk przywracania. U mnie BIOS obsługuje ich programik QuickStart (to taki uproszczony system operacyjny), więc za pomocą przycisku zasilania uruchamia się właśnie QuickStart, po 5 sekundach Windows, natomiast przy naciśnięciu przycisku przywracania od razu Windows.

Generalnie udało mi się w programie test disc obejrzeć partycję, są na niej wszystkie pliki. Nie wiem teraz tylko jak partycję przywrócić.

Najbardziej mnie drażni w tym wszystkim to, że po telefonie do nich powiedzieli:

…nie ma problemu, zabieramy komputer na 14 dni i zwrócimy z działającym przyciskiem i preinstalacją. Wolałbym się nie pozbawiać na dwa tygodnie komputera tylko dlatego, że mają wyjątkowo idiotyczną wersję tego recovery. Nie bardzo mam skąd ściągnąć oryginalną wersję płytki. Na stronkach wszystkie jakieś crackowane, cudowane, nie mam pewności, że ściągnę odpowiednią wersję. Wszyscy znajomi korzystają z XP, zresztą nie dziwie im się.

To tragedia, że kupujesz komputer z oryginalnym systemem operacyjnym, i nie masz nawet CD, i musisz szukać obrazu po necie. Dla mnie podejście tej firmy do tematu jest kompletną porażką.

Dla mnie najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby - gdyby ktoś życzliwy posiadający ten sprzęt co ja, zrobił obraz całego dysku przy pomocy na przykład Paragon Partition Magic. W cuda jednak, przestałem wierzyć w wieku 7 lat kiedy mamie spadła broda podczas wizyty gwiazdora;)

Pozdrawiam