Problem z partycjami

No więc mam problem. Miałem poczciwego XP i postanowiłem przerzucić się na Vistę. Na XP miałem dyski C: (system) i D: (pliki). Podczas instalowania Visty stworzyłem dla niej partycję V: (XP zostawiłem na wypadek gdybym jednak chciał do niego wrócić) i zainstalowałem. W XP widzę:

C: (dysk z XP)

D: (dane)

V: (Vista)

a na Viście:

C: (Vista)

D: (XP)

E: (dane)

Widocznie Vista musi sobie swój dysk nazwać C: ale mniejsza z tym.

Teraz wiem że XP nie jest mi już potrzebny i chciałbym się go pozbyć a dokładniej skasować partycję C: i D: (na Viście są to D: i E:). Chciałem użyć vistowego partycjonera ale nie mogę sobie poradzić. Gdy próbuję usunąć D: (XP) wyskakuje mi “nie można usunąć aktywnej partycji systemowej”. Rozumiem że chodzi o to, że na tym dysku znajduje się boot.ini. Co z tym zrobić? Zna ktoś rozwiązanie?

Tak właśnie jest jak piszesz. Na twoim miejscu nie usuwał bym XP bo czasami się przydaje. Nie wszystki programy chodzą pod Vistą i dobrze mieć rezerwowy system. jeśli koniezcznie chcialbyś usunąć XP to są dwa wyjścia.

Jeżeli nie chcesz ponownie instalować Visty to pzostaje usunięcie tylko katalogu z windowsem XP z dysku C bo boot.ini musi zostać na dysku C i skonfigurować pliki bootowania w systemie Visty lub przy pomocy programu tak aby od razu uruchamiana była Vista :

http://pclab.pclab.pl/file3235.html

Drugi sposób to ponowna instalacja Visty, tym razem na dysku C:

Czy aby na pewno? Vista nie ma nic wspólnego z boot.ini.

Oczywiście. Miałem na myśli bootloader ale tak jakoś wyskoczyło za Miverem. Chyba wiadomo jednak o co chodzi.

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na konkretny, używając

funkcji icon_edit.gif