Problem z partycjonowaniem dysku przy instalacji debiana


(Michalmatma32) #1

Witam.

Instaluje na starym laptopie debiana 7.6.0. Napotkałem problem podczas partycjonowania dysku. Mam dysk 60 GB, podzieliłem go na 59 GB partycji głównej (ext4) i 1 GB przestrzeni wymiany. Niestety, gdy daje zakończ partycjonowanie i zapisz zmiany na dysku wyskakuje błąd Input/output error during read on /dev/sdb. Próbowałem partycjonowania z przewodnikiem (cały dysk i wszystko na jednej partycji), ale efekt był ten sam. Ktoś wie jak to poustawiać?


(roobal) #2

Dysk jest sprawny? Sprawdzałeś sumy kontrolne obrazu iso?


(Michalmatma32) #3

Dysk jest raczej sprawny, wcześniej miałem na nim win xp, xubuntu i win 10. Sum kontrolnych nie jestem w stanie spradzić, ponieważ przez próby z partycjonowaniem nie mam żadnego systemu na laptopie. Po za tym korzystam z botowalnego pendriva, ale instalator debiana wygląda na w pełni sprawny.


(bart86) #4

z bootowalnymi pendrivamia są problemy, zainstaluj system z płyty dla pewności,


(Michalmatma32) #5

Zmieniłem w biosie na botowanie z płyty, ale nie odpala instalatora. Wyświetla się tylko error: no such partition i mam możliwość wpisywania komend grub rescue>.


(bart86) #6

Debianowi widocznie brakuje sterowników do twojego sprzętu.


(Michalmatma32) #7

Jest jakaś możliwość dogrania ich bez zainstalowanego żadnego systemu?


(roobal) #8

Skoro z pendrajw się uruchamia, to nie jest to problem ze sterownikami. W jaki sposób nagrywałeś płytę? Nagraj jako obraz czy nagraj pliki na płytę?

To jest raczej związane z tym, że na dysku mógł zainstalować się grub, ale nie może znaleźć systemu, bo go nie ma, a dokładniej nie może znaleźć partycji z katalogiem /boot, w którym jest cała konfiguracja gruba.


(Michalmatma32) #9

Płytę nagrywałem programem CDburnerXP > nagraj obraz ISO. Płyta napewno jest sprawna, bo już kiedyś instalowałem nią linuxa.


(roobal) #10

Pobierz na nowo obraz iso Debiana albo sprawdź sumy kontrolne, bo widać, że nie może odczytać pendrajwa, a z CD coś nie rusza, a tak być nie powinno.