Problem z partycjonowaniem w GParted

Opiszę swój problem:

włączam Ubuntu Live CD i wypieram program do partycjonowania GParted i mam już 3 Partycje

jedną wielką ponad 100GB z czego połowe zajmuje XP, jedną 1GB od HP z odzyskiwaniem systemu i jedna też ok 1GB nie wiem czemu, bo jej system xp nie widzi oraz kawałek pustego miejsca malutki.

CHciałem załączyć screen ale nie wiedzialem jak wgrać go na dysk z ubuntu live cd:(

I teraz postępuje wg demonstracji na portalu, z tej najwiekszej wymierzam 20GB na Linuxa. Zaznaczam ją w programie i tworzę na niej nową w wielkosci 512 mb w systemie linux-swam i wpisuje Free Space Wallowing (MB) na 0. tworzy się nowa partycja. Znowu powracam do tej 20GB i chce ją podzielić na dwie części jak w demonstracji ale wyskakuje mi błąd o tytule

“It is not possible to create more then 4 primary partitions”

i nie wiem teraz co zrobić.

Tam przy tworzeniu partycji mozna wybrac primary partition i chyba extendet patrition (zapomnialem jak sie pisze) ale nie wiem czy jak wybiore to drugie czy bedzie dobrze linux chodzil. proszę o podpowiedz.

Eh, angielskiego się nie uczyliśmy. Próbujesz zrobić 4 partycję podstawowa, a tyle nie da rady. Zrób jedną rozszerzoną i ją dopiero podziel na dwie mniejsze.

a jak to zrobić?

Właśnie to extended, a później na niej dwie partycje logiczne.

te 20GB wolnego zrobić z niej partycję “expanded” 20GB a potem ją podzielić na te 512mb i kolejno na połowy? i tamte też mają być expanded?

Raczej "extended. Ale nie, mają być logiczne, czyli logical.