Problem z PC - spadający FPS wraz z czasem gry

Witam wszystkich serdecznie. Mam pewien problem z PC. Jak była premiera GTA IV byłem jeszcze zapalonym graczem. Grałem w wiele gier. Później spaliła mi się karta graficzna Ati Radeon x1650pro 512-1024MB (łapało). Od tego czasu do wczoraj nie próbowałem nawet odpalić żadnej gry. Wczoraj dostałem od kumpla za free kartę graficzną. Asus AH3650. Reszta sprzętu od tego czasu nie uległa zmianie.

Pentium® 3ghz (2 wątkowy)

2GB ram DDR1 400mhz (teraz czyta mi jako 200 nie wiem why)

system vista, xp

zasilacz 400wat (nie wiem czy nie za slaby)

Włożyłem kartę do kloty, zainstalowałem najnowszy sterownik ze strony producenta. Odpaliłem przykładowo grę Grid na systemie Vista - była taka orgia klatek ze masakra.

Zainstalowałem więc specjalnie XP na innej partycji dla gier. Professional sp2. Odpaliłem Grida… Było o niebo lepiej lecz i tak przycinało a nie powinno. Na wcześniejszej karcie chodził płynnie. GTA IV też mi śmigało bez ani jednego podcięcia na minimum. Teraz jest rzeźnia choć tylko karta graficzna została wymieniona i to jeszcze na lepszą… Nie wiem dlaczego. Przegrzewanie się mogę od razu wykluczyć, co do sterowników… Sam nie wiem. Czytałem na necie o tej karcie ale same stare tematy… Nie mogłem niczego sensownego znaleźć tym bardziej ze od tego czasu już nowsze sterowniki są. Testowałem sterowniki ati8452_winxp32, ati8762_xp3264, ATI 8.476 (ASUS AH3650), GamerOSD2070526_WinXP3264, i inne.

nic to nie pomogło. Bez zmian.

Dopiero jak zainstalowałem catalyst dodało kilka FPS. Lecz niewiele. (okolo 3-5)

Dodam, że karta graficzna obsługuje dx 10.1 choć nie wiem czy to moze miec jakies znaczenie na viscie mam 10.01 a na xp 9.0c.

Dodam, że gry się lekko przycinają nawet takie jak True Crime New York City… Czy to ustawienia minimalne czy maksymalne gra chodzi podobnie. (lekko się przycina, a nie powinna). Również testowałem Scarface… Nawet na minimum ta gra się przycina a ma wymagania takie że średniowieczna skrzynia by ją uciągnęła.

Już serio nie wiem co robić… Od czego to może być.

Dlatego proszę o poradę.

Chciałbym od razu zaznaczyć, że nie znam się tak na kompach jak wy :stuck_out_tongue:

Więc trzeba mi tłumaczyć jak krowie na rowie.

Powiedzmy w grze Scarface FPS:

przy chodzeniu pieszo: 20-30

przy jeździe pojazdem 15-25

detale low, rozdzielczosc odpowiednia do monitora.

To normalne?!

Pozdrawiam i liczę na sugestie.

Ze swojego doświadczenia wiem, że tu wąskim gardłem jest procesor. Masz w tej chwili lepszą kartę grafiki niż procesor jest w stanie “obrobić”.

Zainstaluj darmową wersję 3DMark06 i napisz jakie miałeś wyniki po testach. Twoja karta powinna wyciągać minimum 4500 punktów.

Radeon x1650pro - średnio w testach ma 2400 punktów tak dla porównania.

Okej pobiorę 3Dmarka i napiszę wynik wieczorem. Póki co wrzucę wam coś:

Temperatury w spoczynku i na początku rozgrywki Scarface (minimum graf. lecz na max ustawieniach graficznych nie wliczając antialiasingu jest tak jak na min).

FPS: 35-45

CPU: 50’C, użycie przed włączeniem gry: 1%, po: 1CPU: 90%, 2CPU: 35%

RAM: 'C, użycie przed włączeniem gry: 13%, po: 21%

GPU: 45’C, użycie przed włączeniem gry: 0%, po: 32%

HDD: 41’C

P.G: 41’C

po 3 min gry

FPS: 25-35

CPU: 60’C

RAM: 'C

GPU: 50’C

HDD: 42’C

P.G: 41’C

po 10 min gry (wartości max)

FPS: 10-25

CPU: 73’C

RAM: 'C

GPU: 54’C

HDD: 42’C

P.G: 44’C

Gdy komputer jest rozgrzany i zwiększymy ustawienia graficzne na max:

FPS: 7-12 (po wyłączeniu antialiasing 10-25)

CPU: 73’C, użycie: 1%, po: 1CPU: 90%, 2CPU: 35%

RAM: 'C, użycie: 25%

GPU: 58’C, użycie: 90-100% (po wyłączeniu antialiasing 80-98%)

HDD: 43’C

P.G: 45’C

PS 1: Nawet jeśli odczytam zapis ponownie po jakimś czasie gry - fps nie wraca do stanu poczatkowego po odczytaniu seva na zimnym PC.

PS 2: Gdy włączam jakiś program mało wymagający np. ATI Tray Tools temperatura procesora w ciągu jednej sekundy podnosi się o 5’C.

PS 3: Dziwne, że po zwiększeniu wymagań z min na max zużycie procesora nie uległo zmianie, ram niewiele, tylko GPU.

PS 4: Widywałem juz temperatury procesora +85’C.

PS 5: Zwiększenie wymagań gry nie wpłynęło na płynność gry. (nie wliczająć antialiasingu)

Scarface wymagania sprzętowe:

MINIMALNE:

* Windows® 2000/XP

* Pentium® 4 1.8 GHz lub odpowiednik AMD®

* 256 MB RAM

* Karta graficzna kompatybilna z DirectX® 9.0c (ATI® Radeon® 9200 lub NVIDIA® GeForce® FX 5500 z 128 MB RAM) lub lepsza

* Karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX® 9.0c oraz głośniki lub słuchawki

* Mysz oraz klawiatura

* 16x DVD-ROM

* 2.9 GB nieskompresowanej powierzchni dyskowej

SUGEROWANE:

* Windows® XP z zainstalowanym SP2

* Pentium® 4 2.8 GHz lub odpowiednik AMD®

* 512 MB RAM

* Karta graficzna kompatybilna z DirectX® 9.0c (ATI® Radeon® x800 lub NVIDIA® GeForce® FX 6800) lub lepsza

* Karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX® 9.0c oraz głośniki lub słuchawki

* Mysz oraz klawiatura

* 16x DVD-ROM

* 5 GB nieskompresowanej powierzchni dyskowej

MOJA KONFIGURACJA:

* Windows® XP z zainstalowanym SP3

* Pentium® 4 3.0 GHz

* 2 GB RAM

* Karta graficzna ASUS HD 3650 512MB, 128bit, SM: 4.1, DX: 10.1, GPU Core 750MHz, GPU RAM 500MHz

* Karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX® 9.0c oraz głośniki

* Mysz oraz klawiatura

* 5 GB nieskompresowanej powierzchni dyskowej (nie wiem dokladnie o co chodzi ale mam na dysku F z windowsem i grą 14Gb wolnego miejsca, na dysku C, 2Gb

Z tych testów wszytko wygląda w porządku. No nic, poczekamy na wyniki testów :wink:

A tak nawiasem, ta karta jest na wejście AGP czy PCI-Express?

kojotadik07 ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Przepraszam, temat już poprawiłem. Mam nadzieje, że jest odpowiedni.

Pierwsze forum, na którym ktoś raczył odpisać co mnie cieszy :slight_smile:

Co do Twego pytania Vardas, karta jest na AGP. To chyba jedna z najmocniejszych na złącze AGP jak się nie mylę.

GPU-Z:

1: http://scr.hu/0vv2/izna9

2: http://scr.hu/0vv2/8ej6h

3DMark 06:

1: http://scr.hu/0vv2/xynpp

2: http://scr.hu/0vv2/jho4s

PS: Zdaję sobie sprawę, że to stary, słaby PC ale nawet nie oczekuję by gry chodziły lepiej niż kiedy miałem słabszą grafikę, ja chcę tylko odzyskać dawną wydajność, bądź chociaż ją przybliżyć do normy :wink: Wiem, że ma potencjał, lecz nie wiem o co strzelił focha :stuck_out_tongue:

Uoo mało punkcików ale stawiam, że to przez procka i inne “starszyzny”. Jak byś ją wstawił do lepszego kompa to na pewno by więcej wyciągła. Możesz też poprosić kolegę żeby sprawdził kartę u siebie jak mu działają gry oraz zrobił test 3dmarkiem.

Ale ja tu o jednym a problem twój jest inny przecież… kiedy ostatni raz komputer był formatowany? Używasz jakiegoś antywirusa innego niż kiedyś? Nie masz za dużo aplikacji włączonych w tle?

Pisałeś, że kartę dostałeś od kumpla. Coś było z nią nie tak czy kupił sobie nowszą i tą oddał tobie? Nie miał z nią żadnych problemów, np. gry mu gorzej zaczęły działać?

Partycja C D E nie była formatowana chyba z 5 lat, lecz system Vista na partycji C był czyszczony ze śmieci, Partycja F na której jest windows XP była formatowana tydzień temu. System jest świeży, a włączony był tylko screnSHU oraz utotrrent. W sumie tutaj tylko gry są zainstalowane i kilka programów monitorujących. Gry się mulą nawet takie które mają 2-3 krotnie mniejsze wymagania niż mój sprzęt. Dziwne, że ten FPS tak spada. Antiwirusem skanowałem dyski jakieś 2tyg temu. +100 wirusów wywaliłem :P. Co do karty… Ona podobno jest nowa, używana była kilka dni. Kumpel po prostu kupił sobie cały nowy komputer. Również z tego co mi wiadomo nie miał z nią problemów.

EDIT:

Dodam też, że jeśli odpalę gry od razu po włączeniu komputera to chodzą bardzo płynnie. Nawet takie jak Left 4 Dead 2. Ma 35 - 60 FPS przez pierwsze minuty z ustawieniami MAX (bez antialiasingu).

Karty graficzne zmniejszają swoje osiągi gdy mają bardzo wysoką temperaturę, przeważnie powyżej 90 stopni, u Ciebie takiego czegoś nie widzę.

Moja wiedza się tu kończy. Miejmy nadzieję, że ktoś mądrzejszy tu zawita :wink:

I to jest właśnie problem… Próbowałem już chyba wszystkiego… Przez ostatnie dni siedziałem cały czas i testowałem różne sterowniki. Czytałem na innych forach, że głównie to jest przyczyną takich anomalii, lecz testy nic nie zmieniły. Karta chodzi identycznie na obojętnie jakich sterownikach, system jest świeży, nic się nie przegrzewa, ani jeden podzespół nie jest wykorzystywane w 100% a FPS spada z czasem… To ci zagadka… No, ale w sumie to nie koniecznie musi być wina karty. Nie odpalałem żadnej gry od premiery GTA IV, więc mógł powstać jakiś inny problem… Tylko jaki… Dodam też, że komputer chodził przez ostatnie lata praktycznie 24/24. Aktualnie jestem bezrobotny więc mam sporo czasu i chciałbym sobie pograć, a tu taka lipa.

Dziękuję za chęć pomocy bardzo serdecznie :wink: Jeśli jeszcze coś przyjdzie Ci na myśl, lub komuś innemu, jakieś aluzje/sugestie - chętnie przeczytam.

Pozdrawiam :wink:

EDIT:

A może tutaj chodzi o napięcia prądu? Zna się ktoś na tym?

Czemu nikt nie zwrócił uwagi na przegrzewanie się procesora (a wraz z nim okolicznej pamięci RAM i innych podzespołów)? Temperatura CPU przekraczająca 70 stopni to już nieciekawa sytuacja, w spoczynku w normalnych warunkach nie powinna przekroczyć nawet 40. Tak więc raz dwa wyczyść całe wnętrze komputera, potem wymień pastę termoprzewodzącą na procesorze i ewentualnie dołóż jakieś wentylatory do obudowy.

No to odepnij sobie wentylator chłodzący procesor, włącz jakąś grę i życzę ci powodzenia :wink:

Btw, diagnostyka problemu jest dziecinnie prosta. Skoro po 10 minutach gry procek się nagrzewa i nagle spada jego wydajność, powinno być oczywiste że to właśnie jest powodem tego spadku.

Hmm przeczyściłem PC i temperatura procesora spadła o 15’C. Teraz w stanie spoczynku jest około 35’, a podczas grania nie przekracza 55’C. Dobra wiadomość jest taka, że problem sspadania FPS rozwiązany, lecz mam jeszcze kilka wątpliwości i pytań co do mego PC.

  1. Dlaczego teraz temperatura GPU w spoczynku ma 50’C jeśli wcześniej miałą 45, a podczas grania dochodzi nawet do 66’C ? Jest to dobra temperatura? Dodam, że nie ruszałem karty graficznej, ani kurz na nią nie opadł itp. Czy jest to bezpieczna temperatura i nie zmniejsza wydajności? Karta posiada chłodzenie pasywne.

  2. Dlaczego od tej chwili większe znaczenie ma ustawiona rozdzielczość w grach? Tzn, dlaczego aż tak bardzo FPS spada jeśli zwiększę rozdzielczość i detale? Wcześniej to nie robiło prawie żadnej różnicy.

  3. Dlaczego starsze gry z takimi malutkimi wymaganiami jak np. Scarface chodzi przy min rozdzielczości i detalach na FPS 30 - 50, a na max detalach, tylko 20 - 35 (bez antialiasing) ? Nie powinna mi taka gra chodzić na max ustawieniach? a załóżmy True Crime New York City ma 15 FPS… Nawet na minimum. Przecież ta gra jest z 2006 roku i ma jeszcze mniejsze wymagania. Natomiast gry takie jak np Left 4 Dead 2 na minimum mam 40 - 60 FPS, a na max ustawieniach 25 - 50 FPS (tzn że jest dość wydajnie jak na mój sprzęt bo gra ma wysokie wymagania).

  1. Bo teraz jest wykorzystywana w pełni, nie ogranicza jej przegrzany procesor. Dla grafiki jest to względnie bezpieczna temperatura, ale dołożenie wentylatora zawsze jakoś by zmniejszyło ryzyko spalenia, poza tym pamiętajmy że jeden bardzo gorący podzespół wpływa na ogólną temperaturę zestawu.

  2. Bo wcześniej i tak wszystko się dławiło przez procesor i nie byłeś w stanie tego zauważyć.

  3. Karta ta ma bardzo niską przepustowość, poza tym jest stara, na AGP więc nie wiem jakim cudem chcesz, by gry z 2006 roku hulały ci na niej jak błyskawica. Trochę myślenia kolego :wink: A że niektóre nowsze gry działają z lepszymi wynikami to zasługa albo dobrej optymalizacji, albo niskiego budżetu, przykład left4dead to gra z mało zaawansowaną grafiką i dobrym silnikiem :wink:

Ale gdyby nie patrzeć L4D2 ma wymagania procesora Core 2 Duo 2.5GHz a ja mam tylko 1 rdzen 3GHz :stuck_out_tongue:

Co do działania gier z 2006roku…

True Crime New York City… z 2003r.

Wymagania:

Pentium 4 2 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 64MB (GeForce FX5700 lub lepsza), 2.7 GB HDD, Windows XP SP2

Mam 15 FPS na minimum.

Scarface:

Minimalne wymagania:

  1. Windows® 2000/XP

  2. Pentium® 4 1.8 GHz lub odpowiednik AMD®

  3. 256 MB RAM

  4. Karta graficzna kompatybilna z DirectX® 9.0c (ATI® Radeon® 9200 lub NVIDIA® GeForce® FX 5500 z 128 MB RAM) lub lepsza

FPS taki jaki wyżej podałem.

Nie powinny mi te gry chodzić normalnie?

Dlaczego chciałbym więcej wydajności? Dlatego, że około 4 lata temu ten komputer był znacznie wydajniejszy. Widzę to np po GTA IV. teraz nie da się grać 10 - 15 FPS. Wcześniej grałem bez podcięcia z gorszą kartą graficzną ATI x1650pro. Widzę też w innych grach spadek wydajności, a chciałbym odzyskać dawną formę tego grata :stuck_out_tongue:

Pytanie zasadnicze - na jakiej rozdzielczości grasz?

Nie zapominaj, że minimalne wymagania sprzętowe to często naprawdę minimalne wymagania do uruchomienia gry, nie do komfortowego grania.

W True Crime NYC gram na najniższej możliwej ^^ i jest całe 15 FPS :smiley:

W Scarface na 1280x1024 (zazwyczaj na takiej gram w gry).

dziwię się dlatego, że mój sąsiad ma słabszego PC-ta niż ja. pentium 4 2.4Ghz, 1GB ram, 256mb graficzna i mu niektóre gry lepiej chodzą niż na moim PC.

Podaj model jego karty, porównamy :wink:

Co do rozdzielczości, pamiętam że mając podobny sprzęt z trudem mogłem grać na 1024x768. Naprawdę nie wiem jakich cudów ty oczekujesz od tak starego sprzętu.

Po głębszych testach na większej ilości gier w które grałem kiedyś i po reinstalacji sterowników, wyczyszczaniu wnętrza skrzyni jednoznacznie oznajmiam, że już wszystko jest okej. Problem ze spadającym FPS-em został rozwiązany i inne pomniejsze porblemy. Teraz gry chodzą płynniej niż na starej X1650pro.

Zyskałem dzięki temu nawet +20 FPS w niektórych grach. Po reinstalacji sterowników problem z Scarface też został rozwiązany. Jednak True Crime NYC nadal chodzi jak chodzi ale jak widać to już wina tylko i wyłącznie gry.

Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam serdecznie :wink:

Temat można zamknąć.