Problem z pen drive. Pokazuje inne pliki niż te co na nim były

Po wsadzeniu pen drive do mojego komputera nie pokazuje mi moich plików tylko jakieś całkiem inne. Przy poprzednim podłączaniu do innego komputera pokazywał wszystkie. Co mogło się stać? Dlaczego nie pokazuje mi moich plików tylko całkiem inne? Da się coś z tym zrobić?

Jakie pliki pokazuje? Pokaż screen.

Może to być jakiś wirus?

Albo ransomware, które zaszyfrowało Ci pliki, albo coś z systemem plików się pokiełbasiło.
Weź PPM na tym prendrive > Właściwości i zrób skanowanie w poszukiwaniu błędów systemu plików lub to samo z cmd.exe: chkdsk F: /f
(gdzie “F:” to litera twojego pendrive)

Oki dzięki. Zrobiłam tak jak napisałeś - Właściwości i skanowanie w poszukiwaniu błędów systemy plików i z tych wszystkich plików co wcześniej się wyświetlały został tylko jeden

Jeżeli to ransomware to co mogę zrobić, żeby odzyskać moje pliki z pen drive?

Możesz spróbować z DMDE, może będzie widzieć poprzednią strukturę systemu plików i przez podgląd w tym sofcie możesz zobaczyć, czy wyświetlają się te pliki, co miałaś.

ok dzięki, nie wiem czy dobrze, ale coś działam. Wybrałam przez tą aplikację urządzenie i wyskoczyło mi okno z opcją scanning to teraz szuka.

Mam jeszcze tylko takie pytanie. Czy ten pen drive jak odzyskam pliki będzie nadawał się jeszcze do użytku?

Jeżeli powodem uszkoszenia systemu plików była degradacja pamięci flash to nie. (a na pewno nie na dane na których Ci zależy).
Jeżeli sytuacja się będzie powtarzać z “śmieciowymi” plikami to pendrive => kosz.

Dzięki bardzo za pomoc :slight_smile: Udało mi się odzyskać wszystkie pliki i zapisywałam je na kompie, tylko nie wszystkie chcą mi się otworzyć bo są uszkodzone, ale i tak jest dobrze- większa część plików się otwiera. Ok, to sprawdzę go na “śmieciowych” plikach i pewnie wyrzucę.

To fajnie, że udało się odzyskać :slight_smile:
Problem może się pojawiać też dopiero gdy pendrive zapełnisz do jakiegoś stopnia danymi i wcale nie musi oznaczać, że wykrzaczy się przy najbliższych zapisach.
Tak miałem ze starszym pendrive - do pewnego czasu po formacie wszystko ok, a potem uszkodzony system plików.
Niestety, ale pamięci flash, szczególnie te tanie “marketówki” nie należą do trwałych - szczególnie jak dużo się zapisuje i usuwa. Dobrze jest robić sobie kopie bezpieczeństwa.