Problem z phpmyadmin na ubuntu server

witam mam problem z phpmyadmin robiłem kilka reinstalek oglądałem poradniki i taki sam efekt prosze o szybką pomoc

Moim zdaniem problem nie leży w samym phpmyadminie lecz w konfiguracji php , podaj najpierw dokładnie jaką masz wersje ubuntu server , a wtedy można działać dalej.

Problemem jest BRAK php, albo błędne jego skonfigurowanie w taki sposób by nie działał dla vhosta z phpmyadminem.

A można wiedzieć co to za poradnik? Pytam, bo uruchomienie LAMP na Ubuntu jest dziecinnie proste… tylko większość poradników zaczyna konfigurację od edycji plików, bez stosowania standardowych metod znanych w Debianie w sumie od bardzo dawna. I później okazuje, że to co osiąga się 4 komendami typu a2enmod, a2dismod, rozciągane jest na jakąś magiczną edycję plików konfiguracyjnych i właśnie takie kwiatki.

php mam zainstalowany w wersji 7.2 nie był konfigurowany bo widziałem że nie trzeba ale jak jest to potrzebne do prosze o padanie jakiegoś forum jak to wykonać

  1. Php w formie moda do apache nie jest najlepszy pomysłem, chyba, że to nie jest serwer produkcyjny to od biedy może być.
  2. W przypadku mod-php wszystko będzie kwestią konfiguracji apache, pokaż konfigurację vhosta dla phpmyadmina.

php został zainstalowany normalnie tylko na zdjęciu nie zmiesciła się cała konsola
(zainstalowany został komentą sudo apt-get install php)

Czyli tak jak widać na screenach jest to mod-php.

Jeszcze jedną rzecz sprawdź, czy php jest włączone. Czyli czy w /etc/apache2/mods-enabled znajduje się php-mod (chyba albo podobna nazwa).

sprawdziłem i w /etc/apache2/mods-enabled nie ma niczego takiego jak php-mod lub coś w w tym stylu

W takim razie musisz włączyć php komenda ‘a2enmod php7’ (chyba). Oczywiście z uprawnieniami root. Po jej wykonaniu sprawdź czy w katalogu mods-enabled jest coś z php, ewentualnie daj ls -l i wstaw ss co się tam znajduje. Jeśli php jest w katalogu tym to reload apache i sprawdź czy działa phpmyadmin.
Reload apachy: systemctl reload apache2

Powinieneś to skonfigurować by działało przez FastCGI.

problem rozwiązany wystarczy było reinstalować system (zdaje się że wcześniejszy problem z serwerem nadpisał pliki serwerowe)