Problem z plikiem stronicowania

Witam.

Mam ‘drobny’ problem z plikiem stronicowania. Na moim kilkuletnim komputerze dzisiaj zainstalowałem nowy sterownik do płyty głównej. Po restarcie komputera (po zakończonej instalacji) pojawił się komunikat o braku pliku stronicowania lub o tym, że jest on za mały.

Do tej pory miałem ustawione, że system sam się tym zajmuje.

Mam w tym kompie nędzne 256mb RAMu. Wychodząc z założenia, że plik stronicowania powinien mieć 1,5 raza tyle ustawiałem stopniowo co raz to więcej (wcześniejsze próby nie pomagały) dochodząc do 1024mb. Ni cholery nie pomaga.

Co z tym fantem mogę w tej chwili zrobić?

W istocie masz niewielkie pole manewru. Ów komunikat o braku pamięci pojawia się w zależności od “pamięciożerności” akurat używanej aplikacji i w sytuacji, gdy masz zaledwie 256 MB pamięci pewnie będzie się pojawiał nadal. Moim zdaniem powinieneś przywrócić opcję ustalania wielkości pliku stronicowania przez system (mimo, że to zabiera sporo powierzchni z dysku), a niezależnie od tego jednak dokupić nieco pamięci RAM (wyjście, oczywiście, najlepsze!).

No tak tyle, że do tej pory nic takiego mi się nie wyświetlało, a jedyne co zmieniłem w konfiguracji to zainstalowałem te nowsze sterowniki do płyty głównej.

Ustawiałem to ustalanie wielkości pliku stronicowania przez system i nic to nie zmienia niestety.

Masz wolne miejsce na dysku, na którym jest ten plik?

Może być tak, że system chce zwiększyć jego rozmiar i nie może bo nie ma gdzie to zrobić.

Mam jeden dysk, nie jest dzielony na partycje i ma 4gb wolnej przestrzeni.

No to masz maluśko miejsca na tym dysku. Wyjście jest jeszcze jedno: ustaw mianowicie plik stronicowania, zarówno wartość dolną jak i górną na 2048 MB i zobacz, co z tego wyjdzie.

Dodane 10.04.2011 (N) 20:51

Gdyby coś nie wyszło, to zmniejsz tę wartość do np. 1024 MB. Ale zawsze górną i dolną.

Inna sprawa, że mógłbyś nieco “oczyścić” ten dysk z niepotrzebnych programów lub użyć jakiś program czyszczący.

Powiem tak. 30gb pojemności ma cały dysk więc te 4gb to i tak dużo ;p Pisałem wcześniej, że to kilkuletni komputer.

Ani przy 1024, ani przy 2048 nie dało rady.

Nie wiem utożsamiam to, może błędnie, z tą instalacją nowych sterowników. Czy to mogło mieć jakiś wpływ? Jeśli tak to jak odinstalować te sterowniki i zainstalować stare?

I czy w razie czego formatowanie dysku przyniosło by pożądane efekty?

Reinstalacja systemu, bo to masz zapewne na myśli, zawsze daje dobre rezultaty, bo wszystko zaczynasz od poczatku i masz nad tym kontrolę. Wydaje się jednak, że sama instalacja tego sterownika nie ma tu akurat nic do rzeczy. Odinstalowanie jest możliwe, np. w Menadżerze urzadzeń. Mam jednak wątpliwości, czy to coś tu pomoże.

A mógłbyś jeszcze podpowiedzieć dokładnie gdzie w menedżerze urządzeń? Spróbować nigdy nie zaszkodzi.

Jaki to Windows ?

Bo jeżeli to Windows XP to jak na dzisiejsze czasy to i pod ten system to 256 MB, to za mało.

Ja jednak radziłbym ci jak masz możliwość dołożenia pamięci RAM, to zwiększ jej wielkość, bo jakiej byś wartości pliku stronicowania

nie ustawił, to i tak efekt będzie mizerny, bo pamięć dyskowa będzię zawsze wolniejsza niż pamięć RAM

PS

Podaj może jakieś konkretne parametry tego komputera.

Tak XP.

Przez parę lat ciągnął na tym bez problemu. W zasadzie dopiero dzisiaj pierwszy taki problem.

Parametry kompa (8-9letni więc nie wybrzydzać ;p):

256 RAM

Celeron 1,2 mHz

GForce 2MX 32 mb (chyba dobrze zapisałem)

30gb HDD

Nie wiem czy coś więcej powinienem wymienić.

Byś może system stara się poupychać plik wymiany ale ze względu na małą ilość miejsca i prawdopodobnie duże zdefragmentowanie plików na dysku, nie daje rady.

W tej sytuacji to bym zaproponował dokładne wyczyszczenie dysku ze wszystkich śmieci (pliki tymczasowe itp) za pomocą CCleaner co może spowodować znaczące zwiększenie wolnego miejsca, skasowanie zbytecznych (starych) punktów przywracania - też może być za pomocą programu CCleaner.

Po tym wszystkim porządna defragmentacja (nawet w trybie awaryjnym)

Nie wiem czy pomoże, ale jestem przekonany, że to nie zaszkodzi.

To tak, CCleaner zagospodarował mi 900mb miejsca.

A co do defragmentacji. Robić to tym systemowym klientem czy jakimś specjalnym programem przeznaczonym do tego?

I jest różnica czy wykonuje się ją w trybie awaryjnym czy w normalnym?

Bardzo fajny i skuteczny programik, masz dokładny podgląd na wszystkie pliki:

Defraggler http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler, … 13314.html

W trybie awaryjnym plik przywracania będzie mniejszy (jeśli masz ustawiony “kontrolowany przez system”) i niektóre pliki normalnie nieprzenośne nie będą zablokowane.

CCleaner - Narzędzia - Przywracanie systemu - sprawdzałeś i skasowałeś najstarsze?

Jeszcze nie skasowałem.

Mam 3 punkty tam:

dwa z 23 marca i jedno z 24 marca. Usunąć te dwa z 23. i ten jeden zostawić?

A co jest przy tych punktach napisane?

A i jeszcze jedno: PPM na partycji - Właściwości - Oczyszczanie dysku

PS. Dla dokładniejszego czyszczenia za pomocą CCleaner, użyj nakładki CCEnhancer

http://www.dobreprogramy.pl/CCEnhancer, … 20019.html - tylko przejrzyj w programie co kasujesz, bo czasami w tym przypadku coś przydatnego możesz skasować :wink:

Przy tych z 23:

Zainstalowane Championship Manager

Zainstalowany program DirectX

24:

Usunięty Championship Manager

Co do oczyszczania dysku. Kiedyś czytałem, że to kompresowanie plików w czasie oczyszczania może czemuś zaszkodzić. Prawda to?

Czasami możesz miec ze startem systemu po kompresowaniu wszystkich plików na partycji systemowej - nie włączaj (jeśli jest wyłączone) kompresowania, nic o tym nie pisałem. Zostaw tak jak jest.

PS, Punkty skasuj, nic ważnego nie zawierają.

Tzn tam jak włączę oczyszczanie dysku tak jak mówiłeś to jedną z opcji do zaznaczenia jest ‘Kompresuj stare pliki’ i o to mi chodziło. Robić to czy nie?

Okno wygląda tak: http://wydajnykomputer.pl/czyszczenie-d … windows-xp ?? Opcja jest niezależna od czyszczenia, nie przełączaj jej, a na liście wyszukanych plików ją odznacz.