Problem z plikiem systemowym

Witam. Otóż mam problem z plikiem systemowym"pagefile". Zajmuje on 1Gb na dysku, a miejsce na nim jest mi akurat potrzebne. Moje pytanie brzmi - Czy jeśli usunę ten plik to odbije się to na działaniu mojego systemu ? [Win XP Home]

Screen - pagefile.png

Pozdrawiam, Immortaalll.

Nie możesz go usunąć wprost! Jeśli Ci “przeszkadza”, to usuń konfigurowanie plików stronicowania z dysku C, czyli ustawienie w oknie Pamięci wirtualnej na “Bez pliku stronicowania”. Jednak nie jest to nadzwyczaj dobry pomysł! System będzie alarmował brak pamięci wirtualnej. Raczej rozszerz tę partycję lub oczyść z innych, zbędnych plików.

Możesz też w oknie pamięci wirtualnej ustawić pozycję Rozmiar niestandardowy na wartość 1024 MB zarówno maksymalną, jak i początkową, co zwróci Ci dość dużo miejsca na dysku.

Zacznij od wyczyszczenia System Volume Information, bo na XP punkty przywracania mogą zająć kilkanaście procent partycji.

Explorator Windows pokazuje, że katalog jest pusty, ale to nie jest prawdziwy rozmiar.

Żeby wyczyścić System Volume Information wystarczy na chwilę wyłączyć przywracanie systemu.

http://support.microsoft.com/kb/310405/pl

Później ponownie włącz przywracanie.

W opcjach można zmniejszyć miejsce przeznaczone na punkty przywracania.

Możesz również wykorzystać systemowe narzędzie Oczyszczanie dysku.

Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Oczyszczanie dysku

Więcej opcji -> Przywracanie systemu -> Oczyść

Poraj , Czy jeśli ustawię “Rozmiar niestandardowy na wartość 1024 MB zarówno maksymalną, jak i początkową” przy 2Gb RAM’u to będzie jakichś skutków ubocznych w pracy komputera ?

Atis , Dziękuję za te informacje, przydały się :wink:

Żadnych! Wręcz przeciwnie. Plik stronicowania nie podlega wtedy defragmentacji, a dysk pracuje sprawniej.

Po tej czynnośći należy jednak wykonać defragmentację partycji C jakimkolwiek, dobrym defragmentatorem. Następnie pobrać i uruchomić narzędzie PageDefrag: http://technet.microsoft.com/en-us/sysi … 97426.aspx

a po uruchomieniu, w jego okienku zaznaczyć (kropka) pozycję “Defragment at next boot”, OK i zrestartować komputer. Podczas bootowania (czarne tło) nastąpi scalenie pliku stronicowania i o to właśnie chodzi. Wzrost sprawności pracy dysku da się odczuć.

Poraj , Dzięki, jak zrobię to co napisałeś to na pewno napiszę ;D

Immortaall , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038