Problem z płytą - nie widzi napędów/dysków

Witam! Może ktoś mi pomoże moja płyta AsRock K7S8X na jednym gnieździe IDEE nie odczytuje ani napędów ani dysków, gdy podpinam dysk w drugie gniazdo jest ok. obecnie dysk i napęd podpiąłem na jednej taśmie, podobno te płyty tak mają i trzeba wtedy wgrać nowy bios, czy ktoś miał już taki przypadek a może mi podać linka do stronki skąd można ściągnąć bios, na stronie producenta nie ma aktualizacji biosu do tej płyty.

ramzi666 nie chcę Cię martwić, ale powyższe objawy raczej świądczą o “uwalonym” kontrolerze IDEE na płycie głównej.

A który kanał IDE pracuje pierwszy czy drugi.

Zresetuj bios zworką/baterią i ustaw bios i zapisz Save.

Zwróć uwagę na sekcję w biosie Standard CMOS setup, aby Pri/Sec master i slave ustawione było na auto/enabled.

Możliwe że w biosie jest wyłączony kanał IDE na disabled - sprawdź to.

Pomoc książka do płyty głównej.

Opcje takie lub podobne:

http://bios.webd.pl/Konfiguracja-opcji- … P-131.html

http://bios.webd.pl/Konfiguracja-opcji- … P-351.html

Na końcu zmian w biosie zapisz go Save.

Aktualizacja biosu moze pomóc, ale to raczej nie jest przyczyna. Ja bym stawiał na padniety kanał IDE, a sprawdzałes na innych tasmach moze to ich wina :expressionless:

To nie to.

Ale fakt sprawdź jeszcze na nowych taśmach sygnałowych - najlepiej kup od razu 80 żyłowe.

Taśmy są wporządku sprawdzałem na kilku, a padł kanał IDEE 1, i to nie do końca, bo cdrom wykrywa, pokazuje naprzykład tylko jakiś plik multimedialny który ma pare kb i nie można go otworzyć, natomiast jeśli dysk jest wpiety do tego portu to dochodzi tylko do tabelek na początku i się zatrzymuje, system nie chce wystawrtować, gdzieś na necie wyczytałem, że wgranie nowego biosu kolesiowi pomogło przy podobnych objawach. Ustawienia w biosie brałem już na auto i to nic nie pomogło.

Złączono Posta : 21.05.2006 (Nie) 11:38

Wyjęcie baterii i reset biosu, też nic nie dał :cry:

A wyjąłeś również przewód zasilający 230V z zasilacza.

Baterię wyjmij na 30 minut.

I który to kanał IDE ma problem.

Ale jak wszystko sprawdzisz dokładnie i to samo to prawdopodobnie faktycznie uszkodzony kanał IDE lub płyta główna.

Zasilanie było odłaczone, bateryjka wyjęta na ok. 1 godz, a kanał tak jak pisałem wyżej IDEE 1,