Problem z pobieraniem poczty w Thunderbird

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

 

Zwracam się do Was z pewnym zapytaniem oraz nadzieją, że pomożecie rozwiązać mój problem z pocztą.

 

Mam skonfigurowane konto w THB z gmaila. Pobieranie wiadomości przez IMAP. WIadomości w gmailu jest bardzo dużo, i poczta pobiera prawidłowo tylko nowe wiadomości, jednak po kliknęciu “Pobierz” w pasku na dole nie sprawdza ona najnowszych wiadomości (ostatnich) tylko skanuje wszystkie w folderach “Odebrane” “Wysłane” “Ważne” “Wszystkie”. Trwa to dośc długo bo wiadomości jest około 4 tys. Czy to normalnem, że gdy klikne “Pobierz” na dole na pasku wyskakuje: Pobieranie wiadomości […] z 4300"? Thunderbird nie dubluje wiadomości, tylko skanuje z gmaila od początku wszystkie za każdym razem… to normalne?

 

Z góry dziękuje za pomoc i proszę o wyrozumiałość, jestem laikiem komputerowym.

Pozdrawiam.

Tak, to normalne.

Taka jest zaleta/wada (jak kto woli; jak dla mnie to raczej wada) protokoły IMAP że wiadomości nie są przechowywane lokalnie przez program pocztowy tylko są każdorazowo wczytywane z serwera w odróżnieniu do protokołu POP3 którym wiadomości są pobierane z serwera (z kasowaniem ich z serwera lub bez kasowania zależnie od ustawień) i przechowywane lokalnie na dysku.

Przy protokole IMAP możesz zapomnieć o dostępie do swoich wiadomości (nawet starych) bez dostępu do internetu a przy dużej ilości wiadomości przechowywanych na serwerze czas ich pobierania będzie długi.

Dziękuje za treściwą odpowiedź.

 

Czyli rozumiem, że mając skonfigurowaną pocztę przez IMAP każdorazowo gdy klikne pobieranie wiadomości, będą one skanowane od samego początku?

Nowe maile pobiera od razu, przy kliknięciu, jednak potem długo skanuje.

Tak, w ten sposób działa IMAP.

Dobre, wszystko jest jasne.

 

Mam zatem jeszcze jedno pytanie… Czy można ustawić Thunderbirda tak, aby np. sprawdzał wiadomości z ostatnich 3 dni lub coś podobnego? Aby pominąć skanowanie wiadomości z okresu np. 2012 roku, które na gmailu pozostać muszą ze względu na swój charakter…

Nie da się.

Ten protokół działa w ten sposób że program pocztowy musi po połączeniu pobrać listę katalogów z serwera oraz przechodząc do poszczególnych katalogów musi pobrać listę wszystkich wiadomości które są w tym katalogu a gdy chcesz wyświetlić konkretną wiadomość to program znów musi się połączyć z serwerem aby pobrać jej treść.

Można ustawić program aby przy sprawdzaniu wiadomości pobierał tylko ich nagłówki ale to chyba działa jedynie na protokół POP3, przy IMAP jeśli się nie mylę i tak są pobierane tylko nagłówki a treść dopiero przy wyświetlaniu tej konkretnej wiadomości.

Alternatywą byłoby przejście na protokół POP3 i ustawienie programu by pobierał wiadomości ale pozostawiał je na serwerze ale nie wiem czy gmail jeszcze wspiera POP3.

Poza tym POP3 nie wspiera obsługi katalogów więc wszystkie wiadomości będą lądowały do wspólnego katalogu (może mieć znaczenie jeśli masz wiadomości segregowane w różnych folderach) a wiadomości wysyłane z programu nie będą na serwerze w folderze wysłanych (jedynie w programie) ani w programie nie będzie podglądu wiadomości wysyłanych z interfejsu www ani innego programu.

Dziękuje serdecznie;)