Problem z podkręceniem procesora w Biosie

(Marcinb677) #1

Witam!

Mam problem a mianowicie podkręciłem sobie procesor z 433 MHz do 466 MHz i w biosie podczas ponownego uruchamiania komputera wyświetla się informacja że procesor w dalszym ciągu ma prędkość 433 Mhz tak samo wyświetla program EVEREST oraz AIDA32 co muszę w biosie jeszcze zmienić aby przetaktować procesor na żadaną prędkosć ????

(Kpc21) #2

a zapisales ustawienia w BIOS-ie?? trzeba wybrac opcje typu “Save & Exit” albo wcisnac F10 zamiast wciskac ESC

(Marcinb677) #3

No jasne że zapisałem jak moglbym zapomnieć o tak ważnej informacji :stuck_out_tongue:

(McDracullo) #4

Franki to co mówi HarryPotter + w mojej starej płycie główmnej działy sie podobne cuda nawet bo zapisaniu usatwień, a powód? Mała znajomość opcji BIOSu - nie zmieniłem na manula tylko przestawiłem FSB, proc taktowany 433MHz, więc możliwe ze ta sama płyta. Sprawdź to.

(Marcinb677) #5

Ale jak ?? możesz mi to wytłumaczyć krok po kroku bo nie bardzo sie orientuje jak to zrobić i jakiej opcji szukać :frowning:

(Zbych ) #6

Jezeli nie zmienisz na manual to jakim sposobem mozesz co kolwiek przestawić? opcje wtenczas są nieaktywne.

Co to za procesor , celeron czy P2?? , podkrecasz FSB ?? czy mnożnik ?? bo jeżeli mnożnik to może być zablokowany i nic to nie da , o ile możesz (w jakich krokach) podnieś FSB , w tej chwili masz 66Mhz , prawdopodobnie możesz podnieś FSB do około 83Mhz ale trzeba również podnieś napięcie “V core na procku” , podnosząc FSB podnieścisz taktowanie wszyskich urządzeń co w przypadku słabego sprzętu może się źle skonczyć , mój stary komp celeron 400 chodzi stabilonie od kilku lat , na 500Mhz, narazie nic sie nie spaliło.

(Marcinb677) #7

Ten procesor to celeron i podkręcam mnoznik (chyba) ale nic się nie zmienia i cały czas jest w biosie ta sama prędkosć czyli 433 Mhz

(Zbych ) #8

Celerona nie podkręcisz mnożnikem , ma zablokowany, jedynie poprzez szyne FSB zwiekszając stopniowo Mhz tak jak napisałem wcześniej , prawdopodobnie pójdzie on maksymalnie na 83Mhz z tym że bedzie trzeba podnieśc jeszcze napięcie na procesor na początek o 0,10V a jak dalej komp nie ruszy to o 0,20V , oczywiście robisz to na własną odpowiedzialność.

(McDracullo) #9

Na moim starym ABICIE takei cuda były możliwe. ;]

Oj tu mi się wydaje że tylko nowsze mają zablkowany mnożnik. Nie chce sie kłucić ale te starsze (a takim jest bezwatpienia procek Franki’ego) miały chyba odblokowany mnożnik.

(Marcinb677) #10

Witam!

Po jednodniowym trudzeniu się z podkręceniem procesora rozkminiłem jak to ma wygladać u mnie więc po podkręceniu zmienił się zegar procesora z 433 Mhz na 650 mhz (celeron) a pokręciłem go tylko na 450 mhz w biosie i tutaj zaczyna się problem pokazuje się ekran biosu i trwa zliczanie pamięci po zliczeniu pamięci nie chce wcale isc dalej nie wiem dalczego wiem tylko że pokazuje się polowa ekranu na ktorej są informaje o ilości zainstalowanej pamięci, o rodzaju procesora, oraz o ilości megaherców (w tym wypadku 650)

podnosiłem ilośc Voltów, naciskałem rózne przyciski na klawiaturze ale to niestety nie pomagało więc wrócilem do fabrycznych ustawień i uruchomiłem kompa ponownie.

Co mogło być przyczyną tego że nie chcial komp mi się uruchomić po przestawieniu zegara ??

I jeszcze dodam że wcale nie śmierdziało spalenizną.

(Kpc21) #11

nie musi wcale smierdziec a zegar chyba za daleko przestawiles

(Zbych ) #12

Podkręcenie nie jest takie proste , na 650Mhz napewno nie pójdzie ,dałeś mu FSB 100 (6,5 mnożnik x 100Mhz = 650mhz) może i by poszedł bo zdażały sie takie przypadki ale do tego potrzebna jest bardzo dobra płyta gł , i porządne markowe pamiątki , pisałem wcześniej że max co możesz dać to FSB na 83MHz co podnisło by zegar procka do około 540Mhz, w dodatku w biosie należy wyłączyc funkcje “All error”

(Axel 14) #13

Mam pytanko bo nie chce zakladac nowego tematu , mam procka AMD atlhon 2500+ i plyte glowna Gigabyte GA-7VT600(-L) No i o co chodzi z tym ‘+’ ze do tylu dosyc bezpiecznie da sie podkrecic lub ze masz wieksze % na udane podkrecenie ? i do ilu max moge podkrecic procka ? A jezeli chodzi o podnoszenie V to to sie robi tylko wtedy jak komp sie nie chce odpalic ?

(Gole Kutasy) #14

poczytaj i zobacz tu

http://prace.sciaga.pl/17272.html

http://egielda.com.pl/?str=art&id=248

i tu bez screenow

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=248