Problem z podkręceniem procesora

Dzień dobry i szybko piszę jaki mam sprzęt … bo temat długi …

Lite-on SHM-165P6S-09C - ThermalTake 680W PurePower Silent version 2 - 3 x 250GB Western Digital Caviar SE16 SATA II 300 7200rpm 16MB - Intel CPU Pentium 4 D 940 Dual core 2x3.2GHz 800FSB LGA775 2x2MB - Gigabyte GA-8N-SLI Quad Royal - Creative Soundblaster X-Fi Series Extreme Music - 4 x OCZ 1GB Value Pro DDR2 Memory PC5400 667Mhz - INNO3D GeForce 8800 GTS 320MB DDR3 … to chyba na tyle … pracuje na Viscie ale system nie ma tu nic do tego … wieć sprzęt kupowany od marca 2006 do (karta graficzna) czerwca 2007 … Cały problem polega na tym że nie bardzo rozumiem bios tej (kochanej) płytki gdyż strasznie dużo (ctrl+F1) ma opcji do podkręcenia … i tak mając ten procesor 1,5 roku temu wyciągałem podkręcając szynę fsb jakieś 3,7 GHz … teraz … nie mogę szyny nawet o 10 podnieść bo widzę niebieski ekran … czyli obecnie pracuje na niepodkręconym procesorze i troszkę mnie to teraz denerwuje … brakuje mi troche lepszego (szybszego) procesora a wiem dobrze że do tej płyty nic wiele lepszego nie włożę … Oczywiście wiem że najlepiej zmienić płytę ale proszę nie piszcie tak bo to wiem sam … proszę tylko o jakieś sugeste … porady bądź pomysły … na końcu dodam że komputer jest z ogromnym nastawieniem na gry i nie piszcie mi też proszę o chłodzeniu bo mając temperaturę na procesorze 32 stopnie C. nie wierzę by w tym tkwił problem … Bardzo dziękuje i serdecznie pozdrawiam wszystkich zainteresowanych …

Zwróć uwagę na fakt, iż podnosząc taktowanie FSB, przetaktowujesz także pamięci. Trzeba w tym przypadku zmienić dzielnik, lub podwyższyć - niestety - timingi.

rozumiem, że kiedyś było dobrze (3,7mhz) a teraz jest tak sobie.

podkręcanie zależy od wielu czynników. Mówisz że systematycznie wymieniałeś sprzęt - i pewnie któraś wymiana była na “gorsze” a nie na “lepsze” (w kwestii podkręcania). Możliwe, że pamięć, możliwe że karta graficzna…

Nawiasem mówiąc to nie wierzę że masz 32 stopnie, możliwe że walnięty jest czujnik (oczywiście na standardowym chłodzniu wiatraczkiem)

No tak wiedziałem że niewiele osób odpisze … napisze cokolwiek ale i tak dzięki … nie mam zielonego pojęcia jak podkręcić pamięci choć w biosie Award-u podkręcając fsb można ustawić tryb link … czyli chyba taki który też podkręca pamięci … … tak czy tak przerobiłem już masę stron internetowych z poradnikami itp… i nic mądrzejszy nie jestem … Czarna magia … pozdrawiam … a temperatura na procku wyświetlana w biosie obecnie to 34C (nie na wiatraczku) …

Chyba zle mnie zrozumiałeś. Napisałem, że zwiechy komputera, po zwiększeniu taktowania, zawdzięczasz prawdopodobnie kostkom pamięci, które zostały przy tej okazji, również przetaktowane. Żeby uniknąć nadmiernego przetaktowania pamięci, należy zmienić dzielnik, to jest korelację między taktowaniem procesora, a taktowaniem pamięci, które są powiązane ze sobą. Nie wiem, jak jest w biosie twojej płyty i czym się to ustawia, bo mam akurat procesor AMD, i tu trochę inaczej jest to rozwiązane. Poszukaj w googlach. Jest dużo opisów poświęconych temu tematowi…

A czym mieżone? Przez ten czas wentylator mógł nabrać syfu i nie spełnia dobrze swojej funkcji a że Pentium D to grzałka nikomu nie musze mówić.