Problem z podłączeniem drugiego dysku w Laptopie

Witam,

zakupiłem kasetę na drugi dysk do laptopa (w zamian za napęd CD/DVD), niestety system ani Bios go nie widzi.

Dysk oraz kaseta jest sprawna, sprawdzona w innym laptopie.

Mój Laptop to Lenovo E50.

W jak sposób sprawdzana? Zgodna ze złączem w twoim laptopie? Dysk się uruchamia po podłączeniu w  kieszeni?

Na innym laptopie o tych samych wymiarach kasety dysk został bez problemowo wykryty.

Nie wiem czy dysk się uruchamia ponieważ jest to dysk SSD

Od kiedy wymiary to jakikolwiek wyznacznik standardu? Stawiam że masz inne złącze niż kieszeń (!) przez co dysk nawet nie jest podpinany do komputera.

Dodam tylko że ssd podpina się pod główne złącze w laptopie (oryginalnie przeznaczone na dysk) a hdd do złącza na cd-rom ze względu na inną specyfikacje złącza.

Sądząc po złączy w kieszeni i moim napędzie CD złącze jest to samo (mogę się mylić).

Czy jest taka możliwość, że po zamianie dysków HDD z SSD miejscami będą obydwa dyski działać? 

W twojej sytuacji raczej nie. Ten zabieg wykonuje się tylko dlatego że miejsce na dysk ma złącze z szybszym transferem danych które pozwoli maksymalnie wykorzystać możliwości ssd. Natomiast dla hdd spokojnie wystarczy nieco ograniczone miejsce na napęd optyczny.

Możesz jednak spróbować wykonać zamianę. Bez specyfikacji (nazwy) dysków nie można zbyt wiele powiedzieć.

Spróbuję jutro dokonać zamiany.

Dzięki za dotychczasową pomoc

Zamiana dysków miejscami pomogła.

Dzięki za pomoc :slight_smile: