Problem z podłączeniem monitora Hyundai B70D przez DVI

Jako że rok temu stałem się posiadaczem dobrego monitora LCD (Hyundai B71D 17") który posiada zarówno złącze D-SUB jak i DVI, postanowiłem w końcu po tym czasie skorzystać z tego drugiego rozwiązania, szczególnie, że kupiłem wtedy także kartę grafiki mającą wyjścia tylko DVI (Galaxy GeForce 7900GS).

Standardowo do monitora był włożony kabel D-SUB a dopiero przy samej grafice umieściłem przejściówkę D-SUB > DVI.

Ale przejdźmy do konkretów:

Kupiłem odpowiedni kabelek, który posiada 24 piny plus jedną poziomą ‘‘nóżkę’’, następnie podłączyłem go do monitora i karty grafiki. W tym momencie sprzęt był połączony dwoma kablami: D-SUB i DVI, a w sterownikach pojawiła się nowa opcja, która pozwalała na przełączenie monitora w tryb pracy cyfrowej. Kliknąłem tą opcję i po chwili cały monitor zrobił się czarny. Musiałem dopiero zrestartować system, by móc coś grzebać w systemie. Po ponownym uruchomieniu wyjąłem kabel D-SUB zostawiając tylko DVI. I tu też zonk: pojawił się komunikat “NO SIGNAL”.

Podłączyłem ponownie dwa kable i znów hejka grzebanie w sterownikach. Tym razem po uruchomieniu jakiegoś kreatora i wybraniu odpowiednich opcji monitor się wyłączył i po chwili dało się zobaczyć napis “digital” (sukces!) ale tapeta była strasznie rozciągnięta i nie było widać żadnych ikonek ani nic nie dawało klikanie prawym przyciskiem czy naciskanie klawisza Windows.

Próbowałem także zmieniać ustawienia w samym monitorze (z Analog na Digital) ale to nic nie dało: monitor i tak powracał do pracy w systemie analogowym pomimo, że był podpięty zarówno cyfrowo jak i analogowo.

Co ciekawe, kumpel ma monitor z wejściem cyfrowym i nic nie musiał ustawiać: włożył kabel i na tym się skończyło - nic nie musiał grzebać w sterach. Co jest?! Może kupiłem zły kabel? Obstawiam, że coś jest właśnie nie tak z kablem. Tylko, że wywaliłem paragon i teraz 50 zł do tyłu… Powiedziałem w sklepie, że chcę kabel DVI i dali mi taki. Są jakieś inne standardy?

EDIT: Udało mi się odpalić w trybie digital i wszystko działa, tylko… nie mogę zmienić rozdzielczości na natywną 1280x1024 :o Po zmianie w sterownikach monitor się wyłączył i pozostał reset.