Problem z podstronami

Więc tak mam już stronę główną i podstrony :mrgreen: . Połączyłem też je z sobą. Ale kiedy wchodzę na stronę główną i klikam jakąś podstronę to wyświetla mi sie komunikat z następującą treścią: , Firefox nie jest w stanie otworzyć tego adresu, ponieważ protokół “c” nie jest przypisany do żadnego programu’’. Kto mi powie co jest źle? :frowning: :frowning:

Najprawdopodobniej źle odwołujesz się do stron (podstron), poczytaj o adresach względnych i bezwzględnych i staraj się używać tych pierwszych.

A gdzie znajdę opis tych adresów :?:

google nie gryzą…

http://webmade.org/porady/adres-bezwzgl … gledny.php jak chcesz więcej, to googlaj dalej :wink:

Dzięki… Poczytam i dam znać czy coś to dało

Przeczytałem ten teks i poszukałem troche w google ale nie znalazłem tam niczego co by mogło mi jakoś pomóc…

Chyba że ja tego wogóle nie pojmuje…

to może pokaż ten fragment kodu strony który tworzy problem, bo tak, to możemy zgadywać w nieskończoność, pokaż też strukturę plików w katalogu gdzie tę stronę trzymasz

właśnie oto chodzi że ja nie wiem jaki fragment kodu tworzy ten problem… Gdybym to wiedział sam bym to już dawno naprawił… A co do tej struktury plików to ja niezbyt wiem o co chodzi.

Jestem początkującym :frowning:

Pokaż przykładowy odnośnik, po kliknięciu którego powstaje błąd. Czy wszystkie pliki trzymasz w jednym katalogu?

Po pierwsze:

Firefox daje błąd ponieważ źle odnosisz się do BEZWZGLĘDNEGO adresu podstrony. (c://… napewno nie zda egzaminu)

Po drugie:

Do tworzenia podstron nie używamy adresów bezwzględnych, tylko WZGLĘDNE!!

Więcej:

http://kurshtml.boo.pl/

Umieść kod w znaczniku CODE bo nic nie widać 8).

Na piewszy rzut oka widze same adresy bezwzględne. Poczytaj WSZYSTKO z linka, którego podałem wyżej.

a dlaczego nie? :clever:

nie jest to żadną regułą, ale faktycznie lepiej używać adresowania względnego, czyli np. zamiast

C:\Program Files\Moja stronka!!\2\Index.htm[/code]


użyjemy

[code]./Index.htm

z innych uwag:

  1. obejmuj proszę kod, znacznikami CODE bo ciężko to rozczytać strasznie

  2. wystrzegaj się w nazwach plików i katalogów wszystkiego co nie jest literą, cyfrą, ewentualnie znakiem podkreślenia (_), unikaj znaków specjalnych jak np. wykrzykniki (!)

  3. unikaj nazw plików pisanych wielką literą, w zasadzie jest to niezgodne ze standardami (działa, ale łatwo się też pomylić)

  4. jak używać adresowania względnego… do plików w tym samym katalogu możemy odwołać się bezpośrednio po nazwie (np. index.htm) lub poprzez dodanie ./ przed nazwą (./index.htm - o tyle przydatne, że jest dobry, nawykiem do ewentualnej przyszłej nauki php, gdzie taka konstrukcja potrafi działać szybciej). Do plików znajdujących się w katalogu podrzędnym odwołujemy się poprzez / (np. /katalog/plik.htm) natomiast do plików w katalogu nadrzędnym poprzez dwie kropki … (np. …/indeks.html - wskazuje plik o jeden katalog wyżej w drzewie katalogów niż aktualnie wykonywany)

Ba… jeżeli działa, to oczywiście można używać, jednak to kompletnie nie ma żadnego sensu :lol:.

no ale dlaczego niby nie ma sensu?

Ponieważ jest to bardzo niewygodne?

Dobra zmiana adresów pomogła. Dzięki :slight_smile:

Teraz jednak pojawił sie drugi problem. Kiedy otwieram strone z Avatarami to tam gdzie powinny sie pojawić avatary nic się nie pojawia. Kto mi powie co teraz jest źle? :?: :?: :?: :?:

a skąd mamy wiedzieć, co to za ‘strona z avatarami’ i gdzie te avatary miały by się wyświetlać, pewnie nadal masz namieszane coś w ścieżkach, ale prawda jest taka, że możemy sobie tylko zgadywać jeżeli nie będziesz pokazywał kodu

Nazwij temat konkretnie.