Problem z połączeniem przez internet w grach

Witam. Problem jest taki. Lubię czasami pograć z dwoma kumplami przez neta. Problem w tym, że jeden z kolegów nie może się z nami połączyć w grach w których samemu tworzy się serwer. Typu GTA IV , Race driver grid itp. Problem jest także z połączeniem z nim przez xfire . Wyświetla się błąd mówiący o tym że mamy różne rodzaje firewalli. Problemu żadnego nie ma w połączeniu się w grach typu Call of duty gdzie wszyscy wchodzimy na czyjś serwer. Proszę o jakieś sugestie co może być przyczyną. Przeszukałem internet i żadnego rozwiązania nie znalazłem…

Ja mam neo 1mb + livebox vista 32bit

Kumpel 2 ma to samo tylko windows 7

Kumel 3 (ten z którym jest problem) ma osiedlowe łącze 15 mb z routerem na vista 64 bit

Niektóre gry do bycia “serwerem” wymagają zewnętrznego adresu IP. Zarówno ty, jak i twoi koledzy macie wewnętrzne adresy IP (ty i jeden kolega z faktu posiadania routera jakim jest Livebox, a drugi kolega jako, że jest w lokalnej sieci osiedlowej). Fakt ten można ominąć przekierowując porty w routerze/u administratora sieci lokalnej, jednakże nie zawsze to działa.