Problem z połączeniem router-router


(Tproszek2) #1

To znowu ja. Otóż, w moim poprzednim temacie mówiłem, że chcę mieć w moim nowym pokoju wifi. Poszedłem za radą i połączyłem kablem rj-45 mój router tp-link (tak wiem, do najlepszych nie należy) z głównym routerem livebox. Internet od Orange, więc routery ADSL2+. Problem jest jeden - często z głównego routera nie ma dostępu do internetu. Jest zasięg, ale brak dostępu. Po odłączeniu kabla rj-45 z liveboxa nagle pojawia się dostęp do internetu. Po włączeniu go z powrotem, zostaje dostęp na kilka godzin, po czym znowu trzeba iść i powtórzyć czynność. Co może być nie tak?


(dark__jedi) #2

Sporo tu twoich założeń, które nie muszą pokrywać się z prawdą. Wybrałeś TP-Linka, ok. Czemu twierdzisz, że jest gorszy od innych, chociażby od liveboxa? Jeśli chcesz przedłużyć internet, to nie musiałeś kupować routera ADSL tylko zwykły DSL. ADSL potrzebny jest tylko na “wejściu” sygnału.

 

Nie wspomniałeś jak skonfigurowałeś drugi router. Czy wyłączyłeś HDCP? W które gniazdo z tyłu routera masz włożony przewód?

 

Te pytania pomogą zdiagnozować problem…

 


(bachus) #3

 

Po pierwsze, nie potrzebował routera, tylko switch. Jak już koniecznie separować sieci, to też nie żaden DSL (skąd to wziąłeś?). DHCP (HDCP?) - z nim należy uważać przy połączeniu np. switchem - w przypadku rozdzielenia routerami raczej nie przeszkadza. 

 

Jak wspomniano - wyłącz na tym nowym urządzeniu DHCP, to może być powodem problemów. 


(dark__jedi) #4

Założyłem z poprzedniego wątku, że wifi też będzie potrzebne.

 

HDCP - Fallout po 4 godzinach :wink:


(bachus) #5

A co ma wifi do tego? Gdzieś się gubię…


(Tproszek2) #6

Nie konfigurowałem go, po prostu podciągnąłem kabel, podłączyłem. Drugi router działa bez zarzutu, a jest mi tu potrzebne TYLKO Wi-Fi. Jak na razie korzystam tu tylko z telefonu, nie z komputera. Zresztą, na komputerze też mam zamiar łączyć się przez Wi-Fi. A przewód mam podłączony na LAN1, do tego samego wejścia podłączyłem drugi koniec na routerze głównym.

 

I jak wyłączyć DHCP? Przez dołączoną płytę nie mogę tego zrobić nawet na laptopie, bo podczas konfiguracji pisze, że kabel sieciowy jest odłączony. A właśnie o to chodzi, że chcę mieć Wi-Fi, nie połączenie Ethernet.

 

EDIT: Nawet po podłączeniu przewodu z LAN2 do laptopa, w konfiguracji jest napisane, że nie ma połączenia sieciowego, pomimo tego, że internet śmiga normalnie.

 

EDIT2: Tak, jak myślałem, po głębszym sprawdzeniu przy pomocy połączenia Ethernet laptop łączy się z routera TP-LINK do Liveboxa. Myślę, że to przez to wyskakuje błąd z połączeniem podczas konfiguracji - po prostu łączy się nie z tym routerem, co trzeba, żeby skończyć konfigurację. Jakieś pomysły?


(bachus) #7
  • odłącz ten drugi router całkowicie od sieci

  • podłącz bezpośrednio do komputera (komputer ma mieć włączone pobieranie adresu z DHCP, czyli automatyczne, nie statyczne IP),

  • wejdź w linię poleceń,

  • wpisz:    ipconfig

  • zobacz jaka wyświetliła się brama domyślna (Default gateway)

  • w przeglądarkę wpisz http://wyświetlony_iP

 

Jak jest to domyślna konfiguracja, to będzie jeden z tych
http://192.168.0.1
http://192.168.0.254
http://192.168.1.1

http://192.168.1.254


(Tproszek2) #8

Zrobiłem wszystko, jestem na stronie Livebox. Wyświetla mi podpięte urządzenia, co dalej?

EDIT: Wyłączyłem już DHCP, dynamiczny DNS ustawić jakoś, czy zostawić?

 


(bachus) #9

Czemu na Livebox? Miałeś być na tym dodatkowym routerze a nie na Livebox.


(Tproszek2) #10

Ach, bo powiedziałeś “wypnij drugi router”, to myślałem, że przez Liveboxa musiałem konfigurować :x

 

Dobra, jak już wyłączę DHCP, to tylko włączyć z powrotem i powinno śmigać?