Problem z połączeniem się do serwera Subiekta

Witam,
Liczę na wsparcie z Waszej strony.
Problem jest taki, że nie mogę za żadne skarby zalogować się do serwera subiekt.
Od początku:
Serwer miał Nazwę XXXX/Insertgt był on na inny komputerze. Po jakimś czasie zaistniał problem i dany serwer został przeniesiony na drugi PC z lepszą wydajnością. Na drugi PC wszystko było świetnie, serwer dobrał nazwę podchodzącą pod ten komputer, np. XXSD/insertGT Wszystkie inne komputery się z nim połączyły i zalogowały z swoim użytkownikiem. Natomiast gdy doszły dwa nowe PC-ty już pojawił się problem.
Komputery dosyć dobre jakościowo - wydajne. Zainstalowany został subiekt na każdy, dokładnie taka sama wersja jak na każdym inny włącznie z serwerem czyli 1.34 z dodatkiem sp3.
Po uruchomieniu się programu program prosi o wpisanie danych. Dane jako że jest to nowy serwer tj na innych komputerach będą XXSD/insertGT(nazwa serwera) i tradycyjnie nazwa użytkownika sa, aby móc zalogować się do danego podmiotu.
Tu też występuje problem! Mianowicie: dwa nowe Pc-ty nie łączą się z serwerem pod żadnym względem.
Komputer został skonfigurowany tak, aby jedna siec go wykrywała i tu też tak jest. Komp.-Sieci-PC1 --> wchodzi normalnie do danych.
W jakiś sposób jest kontakt z danym PC-tem.
Zapora została wyłączona - obstawiałam problem, ale tu też nie działa.
Systemy jakie są na danych komputerach:
1 pc - win7 XXXX/Insertgt(pierwszy komputer z którego został zabrany subiekt)
2 pc - win7 XXSD/insertGT (czyli na ten na który został przeniesiony cały subiekt)
3 pc - win 7 - komputer który się normalnie łączy z subiektem XXSD/insertGT
4 pc win 10 - komputer który się normalnie łączy z subiektem XXSD/insertGT
5 i 6 pc (nowe) - modele które nie chcą się połączyć z subiektem przeniesionym XXSD/insertGT, ale co lepsza łącza się normalnie z XXXX/Insertgt(starą bazą)

Co ciekawsze ; nie mogę wejść do programu serwisowego z poziomu komputera na którym jest postawiony serwer obecnie , ponieważ nowy serwer w ogóle tak samo nie działa tam jak na 5 i 6 pc.
Z kolei jeżeli chodzi o stary serwer z którego baza została przeniesiona łączy się normalnie.

Podejrzewam jakiś błąd z przenoszeniem bazy . Za każda pomoc serdeczne dziękuję .

Ja bym sprawdził czy da się połączyć w ogóle z serwerem bazy danych - tzn. przez jakiś program (Database4 albo SQL Server Management Studio - bo obstawiam, że stoi to na bazie MSSQL) z poziomu komputerów które nie mogą się połączyć. Wtedy powinno się wyjaśnić czy to Subiektowi czegoś brakuje, czy rzeczywiście nie ma połączenia między tymi komputerami.

Gubię się: a co pokazuje na takim działającym i takim niedziałającym PC
nslookup nazwa_serwera_na_ktory_sie_łączysz ?
telnet nazwa_serwera_gdzie_jest_SQL 1433 działa?

PS “i tradycyjnie nazwa użytkownika sa, aby móc zalogować się do danego podmiotu.” - z zasady nie używa się konta ‘sa’ - wyłącza się, lub chociaż zmienia nazwę.

Miałem podobny problem w firmie ,część komputerów łączyła się z bazą subiekta część nie .
W ruterze ustaw stały adres IP dla komputera na , którym jest baza subiekta np. 192.168.0.115 , w wersjach klienckich zmień sposób logowania z XXXXXXX/insertgt na adres IP komputera z bazą np 192.168.0.115\insertgt u mnie to zadziałało :slight_smile:

Po restarcie routera często zrywalo połączenie. Ustawiony został adres stały dla komputera z bazą. Problem nie minął .

Zmienię nazwę dziękuję . Komunikat od subiekta “nie można uzyskać połączenia z serwetem …”

1 polubienie

Ale coś spróbujesz zrobić? ping na nazwę hosta? ping na IP? telnet na port SQLa?

Poprawnie wpisałeś ukośnik ? dla XXXXX/insertgt ale dla 192.168.0.115\insertgt jeśli się go nieprawidłowo wpisze - nie zadziała :slight_smile:

Tak ukośnik jest poprawnie wpisany. Przez IP też nie puszcza. Problem chyba tkwi w oprogramowaniu. Doszukam się i być może uda się coś zdziałać. Dziękuje

No i oczywiście sprawdziłeś, czy jest rzeczywiście dostępny ruch sieciowy do serwera SQL?

Sprawa została wyjaśniona, subiekt miał dostęp na 3 komputery. Należało zwiększyć liczbę stanowisk dla programu , dlatego komputery się nie łączyły.
Dziękuję za pomoc.