Problem z polskimi znakami


(Daniellasek) #1

Siema :slight_smile:

Mój problem polega na tym, że stworzyłem sobie stronkę internetową w programie Web Page Maker V2, później wrzucam ją na serwer w http://www.lua.pl i nie ma polskich znaków (tylko jeśli np. w projekcie miałem "ł" to na stronie wyskakuje mi "3 (znaczek do sześcianu)" i tak jest także z: ą ę ż ź ś itd. :? Czy to jest spowodowane ?

Z góry dzięki :slight_smile:

Złączono Posta : 18.11.2007 (Nie) 10:28

Dodam, że jeśli wrzucam na inne serwery to tak samo się dzieje.


(system) #2

Masz niedobre kodowanie ustawione w meta tagu.


(Daniellasek) #3

A jak to zmienić ? Bo nie wiem o co chodzi :? Poczatkujący jestem :stuck_out_tongue:


(system) #4

Kodowanie ustawiasz TU, podaj adres strony to Ci powiem jakie masz kodowanie (zakładam że jest to windows).


(Daniellasek) #5

Obecnie wrzucona jest na http://www.efekt07.za.pl ale jak ją dopracuje bardziej będzie http://www.osk-efekt.przeworsk.pl

Złączono Posta : 18.11.2007 (Nie) 10:44

Czy to kodowanie to mam jakoś zmienić w tym programie co robiłem stronke (Web Page Maker V2) ? Ale coś mi się wydaję że robi się to w edytorze tesku np. notatnik ?


(system) #6

Tak jak myślałem, masz kodowanie windows (nie jest ono zalecane, ale takie masz).

Zmień to :

na :


(Daniellasek) #7

ok postaram się jakoś zmienić tylko powiedz mi czy mogę to zrobić jakoś w tym programie ? Pewnie pytam o jakieś banały ale jestem początkujący :stuck_out_tongue:


(system) #8

Nie znam tego programu, ale w każdym edytorze idzie zmienić zapis pliku do określonego kodowania. Kodowanie musi być zgodne w którym się zapisuje z tym jakie masz ustawione na stronie. W Twoim przypadku są różne i dlatego masz dziwne znaczki na stronie.


(Daniellasek) #9

Dobra dzięki załapałem już o co chodzi! Wielkie dzięki! Trzymaj sie :slight_smile:


(floyd) #10

Jeżeli po zmianie kodowania nie wszystkie znaki będą się wyświetlały poprawnie to zmień w notatniku żle wyświetlające się znaki na właściwe. Program którego używasz koduje znaki w systemie zachodnio-europejskim i dlatego jest niepoprawne wyświetlanie.


(Spr90) #11

A nie powinien przypadkiem zmienić kodowania na iso-8859-2 ?


(floyd) #12

iso-8859-2 jest kodowaniem bardziej uniwersalnym i znanym w świecie. Oczywiście trzeba wówczas polskim znakom przypisać inne kody. Możesz to zrobić w moim programiku o nazwie:

ReplacePL

opcja-konwersja.