Problem z portami USB na płycie głównej

Witam, mój komputer ma pewien problem, bo jak wpinam powiedzmy myszkę do wejścia usb na płycie głównej to jest wszystko ok, ale jak podłącze powiedzmy 2 urządzenia więcej wszystkie te urządzenia zaczynają się zacinać, i im więcej urządzeń podłącze tym jest gorzej. Za to przednie wejścia usb na obudowie nie mają takiego problemu. Proszę o pomoc.

Moja płyta główna to MSI h81m-e34

Chce też dodać że aktualizowałem bios do najnowszej wersji tak samo jak Windows.

Mówiąc obrazowo, porty USB połączone są w grupach. Z tyłu jest inna grupa i z przodu też inna. Jeżeli wpięte jest jakieś urządzenie, które pobiera bardzo dużo prądu, to wszystkie urządzenia w tej grupie mogą szwankować.

Upraszczając można przyjąć że jedna grupa to urządzenia USB3 (niebieski port), druga USB2 (czarne). Choć to nie zawsze tak oczywiste. Tak samo z przodu.

Być może masz wpięte jakieś urządzenie, które pobiera bardzo dużo prądu i wpinając cokolwiek dodatkowego - cała grupa pada.

Może to być karta dźwiękowa blasterx g6?

Spróbuj metodą eliminacji sprawdzić które urządzenie potencjalnie sprawia problem. Akurat porty USB z tyłu są przylutowane do obudowy i z mojego doświadczenia z tymi raczej nie ma problemów (chyba że są na osobnej karcie rozszerzeń - ale to raczej starsze kompy). Te przednie częściej szwankują bo panel jest wpinany kabelkiem do płyty głównej. Jeśli dobrze zrozumiałem to właśnie tylne są problemem, co jest nietypowe bo mogłoby wskazywać na problemy z mobo.

Spróbowałem, mam podłączone 4 USB do USB 3.1 (w płycie są 4 USB 3.1 i 2 USB 2.0). Jest to myszka, klawiatura, pendrive i karta dźwiękowa, i nic nie funkcjonuje, jak wyciągam pendrive troszkę się poprawia, jak podpiąłem pendrive z powrotem i odłączyłem kartę dźwiękową to wszystko zaczęło śmigać. zakładam że innego wyjścia nie ma niż po prostu kartę dźwiękową podpinać z przodu a resztę z tyłu. Chyba że jest inne rozwiązanie?

Może karta jest uszkodzona i z tego powodu pobiera nadmierny prąd pozbawiając pozostałych urządzeń energii (albo sprawiając, że działają na granicy wyłączenia). Jeśli chcesz zrobić test, możesz kupić miernik zużycia energii na USB

image

I zobaczyć czy pobierany prąd mieści się w specyfikacji.

Myślę, że to możliwe, że ta karta muzyczna mocno obciąża porty, zwłaszcza jeżeli masz do tego mysz i klawiaturę z LED’ami. Możesz kupić niezależne porty USB na PCI Express, np takie MicroConnect PCIe 2.0 x1 - 4x USB 3.0 (MC-USB3.0-F3B1) - Kontroler - Morele.net
Karta ma dodatkowo złącze zasilania, które wpinasz prosto do zasilacza. Poszukaj, są różne rodzaje takich kart (z dodatkowym zasilaniem i bez). Na Aliexpress taniej.

Możesz też spróbować podpiąć część urządzeń przez https://allegro.pl/listing?string=śledź%20usb do portów USB na płycie głównej (myślę, że jeden masz wolny)
obraz

Już widziałem jak gry z tą kartą lagują i jak pada firmware co jakiś czas. Niestety niektóre kontrolery nie działają zbyt dobrze z niektórymi urządzeniami USB. Można próbować z jakimś NEC, bo te były najbardziej kompatybilne ze wszystkimi wynalazkami.

USB to wyjście czy wejście?
Proponuję zmienić temat wątku.

Co do problemu polecam sprawdzić czy w którymś złączu nie jest wygięty jakiś pin, powodując zwarcie może doprowadzić do problemów jak wyżej a nawet do problemów z uruchamianiem, podobnie jak źle wciśnięty wtyk USB.

Czasami jak ktoś składa komputer, to podwija mu się blaszka od zaślepki wokół portów i wchodzi w sloty.