Problem z portem USB w laptopie

Mam następujący problem. Laptop niemal nówka, ma tydzień. Zauważyłem następujący problem dotyczący tylko jednego portu USB: otóż po podłączeniu myszy do tego portu - mysz nie działa. Do każdego innego portu - działa. Podobnie rzecz ma się z pendrivem (takim starszym, na pewno 2.0) - nie działa, ale w każdym innym porcie działa. Mimo wszystko port nie jest chyba uszkodzony, bo np podpięcie tam pendrive’a 3.0 nie powoduje problemów i ten pendrive działa. Tak samo dysk przenośny - również działa. Z tego co czytałem to urządzenia w standardzie 2.0 powinny działać w porcie 3.0 tylko oczywiście przy prędkości 2.0. Próbowałem odinstalować wszystkie kontrolery USB, zresetować komputer, system zainstalował je na nowo i problem jest dalej taki sam. Z czego to może wynikać i czy mogę cokolwiek w tym temacie zrobić?

Podaj model laptopa i jaki windows

Clevo P950HP6, Windows 10

Spróbuj uruchomić Linux Live CD i sprawdź czy porty działają poprawnie.
Zobacz w BIOS czy są ustawienia USB LEgacy lub podobne.

BIOS przejrzałem. nie znalazłem nic na temat USB. Być może nie wiem gdzie szukać, ale wchodziłem po kolei na wszystkie karty.

Co do Linuxa - wersja CD odpada bo nie mam napędu CD w tym laptopie. Czytałem że można zrobić bootowalnego pendriva z tym linuxem podobnie jak windows. Jeśli o to chodzi, to mam pytanie: czy taki pendrive musi byś sformatowany jako GPT? Tak musiałem zrobić jak instalowałem Windowsa, bo inaczej go BIOS, a w zasadzie chyba UEFI nie widziało jako możliwości rozruchu…

Do tworzenia Linux Live na USB przetestuj :
LiLi
Rufus

Zerknij na manual laptopa, który to dokładnie port robi problemy, 3.0 czy 3.1

Zaktualizuj wszystkie sterowniki USB programem Driver Booster. U mnie np po instalacji systemu muszę ręcznie zainstalować sterowniki czipsetu USB3.0 bo też nie działa to złącze USB.Jeśli to nie pomoże j to do reklamacji, niech dają nowy :stuck_out_tongue_winking_eye:

Zaktualizowałem wszystko tym Driver Boosterem - nie pomogło. On w ogóle nie wykrył żadnego sterownika USB wymagającego aktualizacji. Ale co wykrył to zrobiłem update. Problem dalej jest ten sam.

JuliuR, manual laptopa czyli? Wydaje mi się, że to port 3.0 ale jeszcze głowy bym nie dał.

Jutro myślę, że postawię tego linuxa z pendriva, dziś byłem tyle godzin w pracy że już nie mam siły do tego.

A oddanie laptopa na reklamację to chyba najgorsza rzecz jaka by mnie mogła teraz spotkać. Nie dość że musiałoby to jechać to Niemiec, to jestem po takiej przeprawie, że czekałem na niego jak na skarb. Zresztą to nie do końca chyba niesprawny port bo wtedy by chyba nic na nim nie działało prawda? A Pendrive 3.0 działa i dysk przenośny tak samo… dziwna sprawa…

Panowie. Miałem trochę czasu więc puściłem Ubuntu live z pendriva. Sytuacja ta sama. To co działało na tym porcie dalej działa - co nie działało dalej nie działa. Dodatkowo sprawdziłem jeszcze ładowanie powerbanka z tego portu. Ładuje. Czyli nie działa mysz i jeden pendrive. Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł oprócz odsyłania sprzętu do Niemiec?

Jeśli chodzi o naprawę gwarancyjną to powinna być możliwa u każdego polskiego dystrybutora.
Wystarczy paragon ze sklepu, nawet z Niemiec.

Compatibility of USB 3.0 connectors

    Type A plugs and receptacles from both USB 3.0 and USB 2.0 
       are designed to interoperate.
    Type B receptacles in USB 3.0 are somewhat larger than would be 
       required for a Type B plug in USB 2.0 and earlier. 
       This is intended to allow connecting an older Type B plug into
       a newer USB 3.0 Type B receptacle. Accordingly, a USB 3.0 Type B 
       receptacle on a peripheral device can be connected using 
       the corresponding plug end of a USB 2.0 Type B cable.
    Type B plugs in USB 3.0 are somewhat larger; therefore, 
       a USB 3.0 Type B plug cannot enter a USB 2.0 or earlier 
       Type B receptacle. Accordingly, normal USB 3.0 Type B plugs 
       cannot be inserted into normal USB 2.0 Type B receptacles found 
       on peripheral devices (and connect them to a computer).
    A receptacle for eSATAp (eSATA/USB Combo) is designed to accept 
    USB Type A plugs from USB 2.0 and USB 3.0.