Problem z potencjometrami w Unitra Zodiak DSS 402

Witam mam taki problem chciałbym wymienić potencjometry w “Zodiaku” ale nie wiem jakie one mają symbole. W ogóle nic nie widzę na tych potencjometrach. Proszę o pomoc !!

sprawę trzeba zacząć od pytania po co chcesz wymieniać te potencjometry ?? ;>

przepisz wszystkie liczby cyfry i symbole jakich sie doczytasz

po prostu mi trzeszczą a już czyściłem. Tylko doczytałem że pisze 47

Witam

O oryginałach można zapomnieć, chyba, że…

2*47k b

Prawdopodobnie nie znajdziesz tego już ale da się przerobić, po prostu potencjometr jest mniejszy

wiesz on został włączony po 20 latach :smiley: i używam jako wzmacniacz :smiley:

najprostszy sposób to bierzesz miernik i mierzysz ile ma ohmów i kupujesz o takiej samej rezystancji albo jak najbardziej zbliżonej

Zastanów sie czasem o czym piszesz.Mowa jest o potencjometrach regulacji

dźwięku w radioodbiorniku Zodiak, który Autor używa jako wzmacniacza.

Te do siły głosu miały 47 K

BTW. To były dobre wzmacniacze

Trzeszczą podczas regulacji głosu czy cały czas, nawet podczas grania ??

A dokładniej 2*47 k z indeksem “B”(5).

W sklepie można je kupić ale są gabarytowo mniejsze, trzeba więc trochę nóżki przegiąć. Trzeszczące potencjometry to standard w Zodiakach.

Pozd

podczas regulacji głosu

Zgodzę się z tym :smiley: Tata zawsze mi mówi, że on wszystkich przeżyje :smiley:

■■■■… jakiś strasznie rozkojarzony bylem wczoraj :-o, myślałem że chodzi o panel przedni do regulacji wentylatorków… :smiley:

BTW. no wzmacniacze były/są dobre, sam takiego jeszcze do niedawna używałem

trzeszczący potencjometr podczas regulacji to raczej standard, wynikający wprost z konstrukcji potencjometru, wszystko co regulowane potrzebuje chwili czasu na ustabilizowanie się w stanie ustalonym, podczas takiej stabilizacji mogą występować zakłócenia (szumy)

… ale nie trzaski !!

Jak czyściłeś ??

Polecam Kontaktol, albo podobne środki:

http://www.betatronic.home.pl/cgibin/sh … d=1faac0d1

Jak to nie pomoże, wylutowac potencjometr, rozebrać, przeczyścić alkoholem (najlepiej izopropylowym) warstwę oporową, złożyć i wlutować).

Jeżeli bedziesz zakładał nowe potencjometry, pamietaj zeby do regulacji głośności stosować tylko te z oznaczeniem B (o charakterystyce logarytmicznej).

Dla chcącego nic trudnego, nawet z grzechotką (od amplitunera TOSCA)

http://sklepelektroniczny.iai-shop.com/ … 0i6qsrmii2