Problem z prędkością odpalania systemu (z dyskiem?)

Witam.

Otóż mam problem, pare dni temu kupiłem laptopa. Po zainstalowaniu systemu okazało się że chodzi on wolniej niż poprzedni który miał już chyba z 10 lat. Zanim odpali się system i wszystkie aplikacje startowe (a nie jest ich wiele) mija dobre 5 minut. Potem też nie zawsze jest kolorowo z prędkością. Sprawdzałem parę rzeczy i w końcu sprawdziłem dysk HD Tunem, wygląda to następująco: http://i.imgur.com/b8cmYDH.png , ale test sprawności (health) przeszedł bez szwanku. Pytanie czy jest to jakiś problem programowy typu sterowniki, bios dysku lub jakiś szkodnik, czy raczej na pewno jest to problem sprzętowy i wypadało by oddać laptopa do naprawy?

 

Model laptopa Lenovo G50-45 z procesorem AMD A6-6310 i 8 GB RAM.

Pokaż zakładkę HEALTH

Niekonieczni muszą to być problemy sprzętowe, producenci sprzętu często dogrywają do systemu wiele śmieci. Pobierz Autoruns uruchom go i daj zapis z zakładki Everything. Jeśli to W 8 czy 8.1 to włącz szybkie uruchamianie. Sprawdź sterowniki - programy np DriverEasy, Driver Max, ale nie poprzez menadżer urządzeń, bo tam nie zawsze się aktualizują do najnowszych wersji.

System jest instalowany czysty, nie ten od producenta, standardowa u mnie procedura na nowy laptop :wink: Sterowniki raczej zawsze jestem w stanie instalować wszystkie od ręki samemu, aż takim laikiem nie jestem :stuck_out_tongue_winking_eye: Ale już wcześniej sprawdzałem na wszelki wypadek za pomocą DriverEasy i wszystko gra. I to odpalanie systemu dałem za przykład, ale wszystko jest w stanie zamulić się. Na świeżo zainstalowanym systemie na takim laptopie np chrome potrafi stronę odpalać 10 sekund dajmy na to, gdzie ta sama strona na komputerze czy telefonie odpala się 2 sekundy na tym samym internecie, czasami odpalanie okienka z dyskiem trwa też np 2 sekundy zamiast pojawić się natychmiastowo. Zastanawiam się może nad zerowaniem dysku czy może to coś pomóc. Tylko tak na szybkiego jak odpalałem MHDD to nie widział mi żadnego dysku ;/

 

Dzisiaj test HDTune przeszedł jakoś lepiej: http://i.imgur.com/I1f4p2E.png

W zakładce Health nic nie ma ;/ Puściłem Benchmark i Error Scana bo myślałem, że wtedy się coś pokaże, ale niestety nadal pustka.

 

@edit: tak dodatkowo powiem, że na świeżym w miarę systemie puściłem teraz sfc /scannow i wyskoczyło że niektóre pliki są uszkodzone ale system windows nie jest ich w stanie naprawić, poza tym sam skan trwał z 45 minut, a z tego co kojarzę nie powinien trwać aż tyle.

  • Nie wiem co żeś mu tam zainstalował, ale ta “standardowa” procedura dla tego laptopa to systemy Win 7 lub 8.1 i to 64-bitowe.

  • Nie możesz przejść do porządku dziennego przy takich komunikatach! Oryginalny, prawidłowo zainstalowany system nie może wysyłać takich komunikatów. Tym bardziej jeśli jest świeżo zainstalowany…

Skoro hddtune nie daje rady pobierz crystaldiskinfo i wklej tu screena.

@Poraj

Oczywiście, że zainstalowany jest Win 8.1 64bit to nie ma nic do rzeczy. I nie przechodze obojętnie bo właśnie system jest oryginalny, świeżo zainstalowany. Dlatego najprawdopodobniej dysk jest tutaj problemem.

 

@struart

Tutaj masz screena z tego programu: http://i.imgur.com/Bc42Wb5.png

Dysk raczej nie jest problemem ale screen musi zawierać wszystkie dane smart a nie ćwierć okna. Po instalacji systemu wgrałeś wszystkie sterowniki?