Problem z prędkością pobierania przez wifi. Sony Xperia X Performance

Witam. Temat wygląda następująco, mam neta z Netii (100Mb). Zawsze prędkość pobierania przez wifi wahała się w przedziale ok. 40-60 Mb a wysylania około 40 i nigdy nie było z tym problemu. Od jakiegoś czasu (zauważyłem to około tygodnia temu) prędkość nie przekracza 10 Mb (a dokładniej zawsze zatrzymuje się na 9,9). Co ciekawe jeśli korzystam z komórkowej transnisji danych efekt jest ten sam, zawsze pomiar zatrzymuje się na 9,9Mb i nie przekracza tej prędkości chociaż mimo, że kiedyś prędkość ta zazwyczaj była w okolicach 30-40 Mb (wiadomo, że w dobrym zasięgu lte). Wie ktos może jak temu zaradzić i co może być tego przyczyną ?

Kontaktowałeś się z usługodawcą internetu ?

Z Netią czy z plusem? Bo tak jak pisałem problem najbardziej mi doskwiera w przypadku wifi ale przy komórkowej transmisji temat wygląda podejrzanie identycznie-download z identyczną prędkością 9,9 Mb.
Wifi sprawdzałem starym telefonem i było ponad 14 Mb.
Dodsm jeszcze, że laptopa i ps mam podpięte na kablu i śmiga z pełną prędkością.

Może jakieś oszczędzanie baterii? Stamina włączona?

Stamina wyłączona, niezależnie od poziomu naładowania baterij temat wygląda tak samo.

Może jakaś aktualizacja systemowa zmniejszyła prędkość pobierania.

Z tego co pamiętam to nie miałem ostatnio żadnych aktualizacji

W innym miejscu / inne wifi jest poprawa czy to samo?

To sprawdź wifi na laptopie. Wtedy zobaczymy, czy nie masz ograniczeń.

To tak, laptop na kablu 94 Mb/s, przez wifi 30-40 Mb/s, tablet samsunga na wifi 29 Mb/s, samsung galaxy s5 mini na wifi 20Mb/s, xperia z3 compact na wifi 18 Mb/s a nieszczęsna Xperia X Performance na wifi dokładnie 9,88 a na komórkowej transmisji danych 9,79 Mb/s.