Problem z prędkoścją zapisu na nowym dysku


(hbo) #1

Kupiłem nowego kompa i mam problem z zapisem na dysk, jest bardzo wolny. Instalacja gier kopiowanie, a najgorsze jest kiedy win 7 wgrywa aktualizację. Trwa to ponad godzinę co stary komp (dużo słabszy) robił to około 20 min. Wymieniłem w sklepie dysk na drugi nowy i jest to samo. Mam stary dysk ze starego komputera i na nim jest dobrze, a na nowym nie. Może ktoś wie co jest nie tak ?

Gigabyte GA-Z68AP-D3 v2

QuadCore Intel Core i5-2500, 3400 MHz (34 x 100)

GeForce 560 GTX

8 GB DDR3 1333

Dysk 1 TB

Nagrywarka DVD

Zasilacz 600 W

nowy dysk

stary


(Srebrny Wilk) #2

Nie napisałeś, jaki masz system operacyjny.

Ze zrzutów ekranu wnioskuję, że może to być Windows 7, a z ilości RAM, że x64 ale równie dobrze XP albo Vista z jakąś nakładką upiększającą.

Przydatne byłyby również informacje w którą wersję BIOS wyposażona jest Twoja plyta główna oraz jakie wersje sterowników są zainstalowane.

Do wyboru masz wersje BIOS od F1 do F8.

BIOS F8 : http://download.gigabyte.eu/FileList/Bi ... -d3_f8.exe

Sugeruję wgranie tej najwyższej, jeśli wgrana jest starsza oraz upwenienie się, że zainstalowane są najnowsze sterowniki dla platformy mikroukładów Intel, czyli:

1. Intel INF:

http://download.gigabyte.eu/FileList/Dr ... tel_w8.exe

2. Intel Management Engine Interface:

http://download.gigabyte.eu/FileList/Dr ... _me_w8.exe

3. oraz (bardzo ważne) Intel Rapid Storage Technology * :

http://download.gigabyte.eu/FileList/Dr ... rst_w8.exe

* Oczywiście, tylko wówczas, gdy kontoler jest ustawiony na AHCI albo RAID - inaczej nie zainstalujesz, a moje sugestie będą pozbawione sensu.

W trybie IDE/ATA nie można uzyskać pełnej wydajności dla nowoczesnych dysków (nie ma kilku fajnych funkcji, a przede wszystkim nie działa NCQ, które sprawnie zarządza pamięcią podręczną tego dysku, a jest jej 32MB).

Uwaga: Dla zainstalowania ( 2. ) i ( 3. ) należy wcześniej zainstalować Microsoft .net Framework 4.0 w pełnej wersji, a nie tylko Client Profile.

Microsoft .NET Framework 4 (Standalone Installer):

http://download.microsoft.com/download/ ... 86_x64.exe


Tak na marginesie - nie wydaje mi się by ten komputer był nowy, a już na pewno nowy nie jest ten "nowy" dysk.

Z obrazka (http://e-fotek.pl/images/51655335932911524566.jpg) wynika, że 118 razy był włączany i przepracował 1715 godzin - jakaś kpina, czy sprzedawca robi sobie z Ciebe jaja?

W dodatku temperatura 34 st. C, to prawie o 10 więcej niż pwinien mieć nowy dysk typu "GREEN", a ten wydaje się takim właśnie być (5900rpm).

Generalnie z założenia powinien być wolniejszy od tego "starego" Samsunga, choć nie aż 3 razy (tutaj nie wiem, czy na pewno, bo nie napisałeś, czy użyłeś stopera oraz, czy warunki pomiaru były całkowicie powtarzalne).

P.S.:

Dyski Seagate są bardzo wrażliwe na zaniżone nawet odrobinę napięcie +12V - warto sprawdzić oraz dodatkowo upewnić się, że jest pobierane z innej linii niż zasilanie grafiki.

Tu nasuwa się pytanie o model zasilacza i jego faktyczne parametry, a nie podawane przez producenta.

Ponadto z obrazka wynika, że dysk SATA600 wynegocjował z hostem ACS-4 (dziwne) może kabelek SATA jest uszkodzony, bo ten stary SATA300 wynegocjował ACS-6. Nie zastanowiło Cię to?

Warto w związku z powyższym sprawdzić, czy "nowy" dysk przypadkiem nie współdzieli jednego kanału SATA z nagrywarką. Taka konfiguracja często skutkuje spowolnieniem pracy dysku.

Na płycie głównej przedstawia się to następująco:

SATA1 i SATA2 - pierwszy kanał

SATA3 i SATA4 - drugi kanał

i.t.d.

Dyski najlepiej podłączyć do SATA1 i SATA3, a nagrywarkę do SATA5 albo SATA6.


(hbo) #3

Posiadam Win 7 x64 , nainowszy bios jaki jest wersja 2.0 (21/03/2012) i nainowsze sterowniki do wersji 2.0 ze strony mojej płyty.

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb ... oad/driver

NET Framework 4 mam zainstalowany z instalki web wszystko ciągnie z neta.

W biosie mam ustawione IDE bo jak ustawie AHCI albo RAID XHD to komp się nie włącza bo wyskakują bluskriny.

Taśmy już wymieniałem wkładałem w różne wejścia i jest to samo.

Kompa mam już 2 miesiące to moim zdaniem jeszcze nowy.

Pare osób mi mówiło że jak kupie zasilacz 1500 W wtedy wszystko będzie dobrze. Ten procesor podobno dużo zużywa no i grafika jest zasilana dwoma kablami po 6 pinów w każdym. Pisze tak mało bo się na tym nie znam. Mam na to gwarancję ale co z tego zaniosę kompa pewnie zrobią ale będzie to trwało pewnie z tydzień albo więcej. A tyle czasu bez kompa to lipa.


(hirem) #4

Ten nowy dysk nowy a ma już realokowane sektory i inne spostrzeżenia co do dysku co kolega SrebrnyWilk , . Nie dałeś screena do samego spodu gdzie może ukaże czy są badsectory. Ogólnie masz porównanie że na tym samym kompie na starym dysku jest dobrze więc można wnioskować że coś nie tak z dyskiem nowym . Dobrze by było przeskanować bootowalnym MHDD jakie ma prędkości odczytu poszczególnych sektorów. Tak na szybko z poziomu systemu możesz na potwierdzenie przeskanować programem HD Tune z zakładki Benchmark czy są niske transfery a Error Scan ukaże badsectory chociaż powinno się ujawnić z całego Smartu do spodu co nie podałeś. Zobacz w menedżer urządzeń w jakim trybie pracuje dysk czy czasem nie wtrybie PIO.


(hbo) #5

Przeskanowałem HD Tune.

stary

nowy

W menedżer urządzeń jest 5 zakładek we właściwościach dysku ale nic tam niema czy to wtryb PIO. Jak to sprawdzić ?


(hirem) #6

W menedżer urządzeń z kontrolerów dysków musisz znaleźć na którymś z kanałów podstawowych albo pomocniczych we właściwościach na zakładce Ustawienia zaawansowane jak będzie Ultra DMA. Nie wiem dokładnie nie jestem aktualnie na Win 7 ale chyba tak samo będzie. Jak nie będzie PIO tylko na szystkich DMA wykryte czy nie . Na załączonych screenach jest dobrze i nie widać żeby miał być problem. Czyli sprawa jest do dalszego sprawdzenia.


(hbo) #7

DMA jest włączone

http://e-fotek.pl/images/73813023122623487293.jpg 1

http://e-fotek.pl/images/71190939191327967000.jpg 2

http://e-fotek.pl/images/07225307510264966002.jpg 3


(rgabrysiak) #8

Wydaje mi się że problem powoduje nieprawidłowe ustawienie w BIOSie (IDE zamiast AHCI/RAID).

Wyżej masz zresztą napisane wyraźnie:

Sprawdź podane niżej rozwiązanie jak zmienić tryb pracy dysku by uniknąć BSOD:

http://www.dobreprogramy.pl/deepone/Zmi ... 28324.html

Notka tyczy się co prawda systemu Windows XP ale w komentarzach podane jest również rozwiązanie dla Windows 7.


(hirem) #9

Tutaj masz jeszcze jeden link nawet to czytelnie przedstawione jak przejść na ACHCI w Windows 7

http://pclive.pl/porady-komputerowe/win ... ows-7.html

Gdzieś jeszcze kiedyś wyczytałem że w Windows 7 z poziomu Windows7 w menedżer urządzeń odinstalować wsztystkie kontrolery jakie są łącznie z tymi co masz w słupku intel te dwa kontrolery i w czasie restartu wejść do biosu przestawić na ACHCI zapisać i przy pierwszym rozruchu system powinien na nowo zainstalować kontrolery już z ACHCI . Ale ten sposób nie sprawdzałem to nie będe polecał na pewniaka.

-- Dodane 28.08.2012 (Wt) 14:17 --

Jakby po przejściu na ACHCI nie było poprawy to daj screena z zakładki Health programu HDTune albo wystarczy zobaczyć z tego programu przy wartości( C7) Ultra DMA CRC Error Cont ze słupka Data czy nie ma błędów czyli jest wartość inna niż 0.


(hbo) #10

Zrobiłem tak jak jest napisane. Edytowałem rejestr zmieniłem Dane wartości i chyba się udało bo chodzi 100 razy szybcjej niż chodził. Już p pierwszym włączeniu systemu napis ZAPRASZAMY był 2 sekundy a nie 10 jakt to było ostatnio zawsze. Zainstalowałem nainowszy sterownik do AHCI i w menedżer urządzeń w zakładce IDE jest coś takiego http://e-fotek.pl/images/58876768071313669886.jpg a przedtem było http://e-fotek.pl/images/73813023122623487293.jpg.


(rgabrysiak) #11

Najważniejsze że dysk wreszcie działa jak powinien.


(hirem) #12

Panie hbo , wnosisz doświadczenie zwiększające wzrost wydajności nie o 10 % po przejściu na ACHCI jak podają artykuły a Twoj przypadek jest taki że system wstaje pięc razy szybciej i wyraźne odczuwalne przyspieszenie działanie systemu. Może jednak zależy od konfiguracji sprzętowej albo samej płyty głównej. A te 10% to teoretyczne wartości wzrostu wydajności chociaż na innym sprzęcie może się sprawdzić. Może twoja płyta główna ma taką reakcję z powolnienia zapisu na SATA w trybie IDE.


(hbo) #13

Możesz mi jeszcze napisać które sterowniki teraz trzeba dointegrować do płyty instalacyjnej XP zeby go zainstalować bo w AHCI nie widzi dysku.

Chciałbym zainstalować bo dawno nie miałem. 1 2 3 4 5 czy 6 na screnie. To sterowniki ze strony mojej płyty. Czy po prostu są jakieś uniwersalne jak tak to gdzie ?


(rgabrysiak) #14

1 bądź 2 (w opisie nie widać które są dla wersji 32 a które dla 64 bitowej) więc dla bezpieczeństwa można zintegrować i te i te. Choć sądzę że te o mniejszym rozmiarze są dla XP 32 bitowego.

Jeśli te nie zadziałają pobierz 6.


(hbo) #15

A moge zintegrować od razu 1, 2 i 6 ? i podczas instalacji win xp sam sobie wybierze które są potrzebne czy to tak nie działa ?


(rgabrysiak) #16

Możesz spróbować. Pozycja nr. 6 są to te same sterowniki co 1 i 2 tyle że w starszej wersji.


(hbo) #17

Zintegrowałem 1,2 i 6 niewiem który był potrzebny ale xp się zainstalował.

WIELKIE DZIĘKI

Temat do zamknięcia