Problem z procesorem i5 2400

(mishka49) #1

Wczoraj kupiłem procesor Intel Core i5 2400. Wg tej strony jego maksymalna temperatura to 72 stopnie, po 10 min grania w NFS The Run temperatura wynosiła 97 stopni!!! Na procesorze jest świeżo nałożona pasta. Jakie mogą być przyczyny takich temperatur?

(JNJN) #2

Nowy czy używka?

Możliwe nieprawidłowe założenie coolera na CPU lub coś z jego czujnikiem?

Program Core Temp, uruchom, pograj z 30 minut i wrzuć tu screen z temperatur CPU.

(mishka49) #3

Używany, podobno 100% sprawny.
Dosłownie minuta wyścigu i trzeci rdzeń osiąga temp 94 stopni

(kkabalero) #4

Źle dokręcony/doczepiony radiator na 95%. Raz tak sam zrobiłem i miałem podobną sytuację.

(mishka49) #5

Tzn? Przymocować go mocniej?

(JNJN) #6

Albo uszkodzony?

(kkabalero) #7

Możliwe, że któryś zaczep nie załapał albo się złamał. Zrób tak: odpal stress test i dociśnij ręką radiator. Obserwuj temperaturę i daj znać.

(mishka49) #8

Wykręciłem radiator, starłem trochę pasty, bo chyba było jej za dużo i przyczepiłem radiator ponownie, po kilku min gry, wszystkie rdzenie miały 70 stopni. Jest lepiej, jednak wydaje mi się, że ten procek powinien tego nfs’a łyknąć bez żadnego problemu

(kkabalero) #9

Nadal dziwne, że aż 70 stopni w sumie. Chłodzenie boxowe? Jeśli tak to pewnie jakaś gorsza sztuka Ci się trafiła :stuck_out_tongue:

(JNJN) #10

On będzie się grzał, bo to TDP 95 W - może masz za słaby cooler (BOX i na nim mogą być takie temperatury) lub masz problem z odprowadzaniem ciepła z obudowy?

Edit:

I ten CPU na BOXie może mieć przy obciążeniu około 70 stopni.

(kkabalero) #11

Zapomniałem o obudowie. Jeśli pomyślę to na boxowym chłodzeniu na Q9550 miałem kiedyś przy obciążeniu ponad 70. Masz rację. Najlepiej kupić jakiegoś Spartana LT i mieć spokój.

(mishka49) #12

Cooler jest z poprzedniego procesora Celeron G1610. Dodam, że nawet przy tych 94 stopniach nie zauważałem spadków wydajności

(JNJN) #13

Nie może mieć takich temperatur - max 70, a czym niżej tym lepiej.

(kkabalero) #14

Tcase to 72C, czyli na najgorętszym rdzeniu do 77C max dokładnie mówiąc.

(mishka49) #15

Trochę GTA5 i max temp to 72C, poza tym poczytałem trochę i ludzie piszą, że Sandy Bridge osiągają temp do 80C

(JNJN) #16

Rób jak uważasz.

(kkabalero) #17

Nie ma tragedii, ale jakiegoś Spartana LT możesz kupić albo zainwestować w Fortis 3 (przyszłościowe).

(IrasDeeJay) #18

Jeśli chłodzenie od celerona, no to tutaj jest właśnie problem. Jest mniejsze i ma inną stopkę dlatego tak dobrze nie przewodzi ciepła.