Problem z procesorem

(Sallat) #1

Dziwna sprawa - "samo z siebie" (nic pewnego, bo jak zwykle nie ja korzystałem z kompa, gdy to wyskoczyło) zaczęło się coś zmieniać w ustawieniach biosowych procesora. Mam AMD 2,5 GHz, w którym wartosć FSB wynosi 166 MHz, a mnożnik 11 (co daje 1833 MHx realnej częstotliwości). No i tak się dziwnie zaczęło robić, że co jakiś czas, przy włączaniu kompa, wyskakuje komunikat o zbyt dużym overclocku procka albo złej jego konfiguracji - przy czym realna częstotliwość spada do 1100 MHz (11 x 100 MHz, czyli FSB, nie wiedzieć czemu, się zmniejsza). Jak wchodzę w ustawienia biosu, to wszystko jest ok. Tak więc wychodzę z ustawień biosu i komp startuje normalnie. Jednak po restarcie systemu nie wyświetla się w biosie żadna informacja o procesorze :? , a zawsze było "AMD 2500+" oraz "computer real clock 1833 MHz (166 MHz x 11)". Jednakże wchodząc do ustawień wszystko jest po staremu.

Nie wiem, co o tym myśleć, komp pracuje normalnie, tylko coś dziwnego się dzieje z tymi ustawieniami, co mnie wcale nie bawi. Bardzo proszę o pomoc.

(JNJN) #2

Sprawdź napięcie baterii - miernik cyfrowy napięcia i ma mieć powyżej 3V.

Wyjmij baterię z płyty na 30 minut,włóż i ustaw bios i zapisz Save.

Jak to samo coś się dzieje z płytą główną lub prockiem.

(Sallat) #3

To w takim razie pytanie - jak sprawdzić napięcie baterii? Mam programik wyświetlający różne napięcia (VDD, VCore, VDimm, +5V, +12V, Vagp, -5V, VBat, 5VSB), ale nie wiem, które jest które.

I jeszcze jedno :slight_smile: - czy wyjęcie baterii powoduje jakieś zmiany w biosie tj. czy po włożeniu z powrotem baterii trzeba będzie w nim pogrzebać?

(Elcupra) #4

tak będziesz musiał dokonywać zmian w biosie.

(JNJN) #5

Wyjmij baterię i sprawdź miernikiem cyfrowym napięcia lub załóż nową koszt około 4 zł.

Bios przyjmie ustawienia default i trzeba zrobić korekty ustawień daty,godziny i innych i na końcu zapisać bios Save.

(Sallat) #6

Ok, wreszcie wymieniłem tą baterię (skleroza no!). Dzięki serdeczne za pomoc, teraz jest wszystko ok. :slight_smile: