Problem z profilem XMP RAM'u

Witam
Mam taki problem że po włączeniu profilu XMP wyskakują raz na jakiś czas bluescreeny, crashuje mi CS i GTA V (innych gier nie), czasami komputer wyłącza się kilka sekund po tym jak go włączę. Wgrany najnowszy bios. Dodam też że używam integry i że procesor nie jest podkręcony. Z góry dziękuje za pomoc.
RAM : Corsair Vengeance 3200 MHz
CPU : Ryzen 5 2400G
MOBO : Asus Prime b450m-a

Bywa. XMP nie gwarantuje poprawnego działania. Zjedź z taktowaniem do 3000 albo do 2933. Ewentualnie możesz rozważyć wymianę pamięci (lub płyty).

1 polubienie

Chciałbym właśnie spróbować ustawić to sam np na te 3000 ale nie wiem jak sie za to zabrać jak ustawić te wszystkie timingi

Timingi zostaw w spokoju, najpierw obniż samo taktowanie.

2 polubienia

Okazało się że wszystko pracuje stabilnie dopiero na 2933 Hz. Jest szansa że w przyszłości gdy dołożę kartę graficzną problem się rozwiąże ?

Musisz podkręcić procesor, Inaczej nie zatrybi, mam to samo.
Masz w specyfikacji płyty …PO OC:
Pamięć 4 x DIMM, Max. 128GB, DDR4 4400(O.C)/3466(O.C.)/3200(O.C.)/3000(O.C.)/2800(O.C.)/2666/2400/2133 MHz
Ustawiłem na max to co ma . u mnie od 3,4 do 3,9 Ghz, i ustawiłem 3,9. Daj napięcie na początek 1.3, jak sie będzie wywalał to podnos o 0,1. VCORE się nazywa w biosie/ uefi
RAM zostaw na XMP 3200
anona nie słuchaj , chyba Ryzena na oczy nie widział.

1 polubienie

Niestety podkręcenie procesora do 3,9 GHz nic nie dało GTA V wywaliło się po kilku sekundach benchmarku

Ten anon67650823 to co pozostało po @gom1
Ciekawe… Mam nadzieję, że szybko się odnajdzie!
@anon741072 - Ty powinieneś wiedzieć. Co jest grane?
@pom_pom - oddaj gom’a

To podkręc do 4 GHZ, wyłacz spread spectrum i przetaktowywanie.
https://www.anandtech.com/show/12542/overclocking-the-amd-ryzen-apus-guide-results/4

Dalej to samo :confused:

Czy ta pamięć RAM jest w ogóle na liście kompatybilnych z płytą?
Sprawdź to na stronie Asusa. Jeśli jej nie będzie to działanie może być problematyczne.

Z innej beczki. Może masz zalokowane na pamięć graficzną za mało RAM-u.
Można to zwiększyć w BIOS-ie, np. do 2 GB.