Problem z programami użytkowymi ( poczta, gg )

Podłaczyłem internet przez router asus rx3041, wszystko stronki smiagaja prawie bez zastrzeżeń, ale nie działają programy do poczty , komunikatory, i inne których czesto sie uzywa podczas kozystania z internetu. Jesli internet jest podłaczony bezposrednio do karty sieciowej wszystko jest ok. Przez router nie działa to tak jak powinno. Co, gdzie i jak musze ustawić zeby wszystko działało jak trzeba. W tych sprawach jestem nowicjuszem, wiec nie bardzo wiem co jest pięć.

Odblokowałeś porty w routerze ?

nie bardzo wiem , jak to zrobić, działanie jego jest dla mnie czarną magią , więc jeżeli ktos by mnie pokierował byłbym wdzięczny. Zaówarzyłem ze troche stronki przymula

To jest bezprzewodowy router ?

Dostałeś jakieś soft na CD/DVD ?

Router Asus RX 3041 , bardzo prosty router przewodowy, płytka jest z manualem, instrukcja po angielsku - http://pl.asus.com/products.aspx?l1=4&l2=21&l3=163&l4=0&model=574&modelmenu=1

to jest strona producenta z tym produktem. Wiem ze wg. instrukcji powinienem sobie poustawiac wszystko, ale z tego wzgledu ze sie kompletnie nie znam i nie wiem co niektore opcje oznaczaja prosze o pomoc i napisanie co i gdzie trzeba wpisac zebz bylo ok.