Problem z przebiciem

Witam

Mam dwa pytania :

  • Mam zasilacz tagana i ma on taką końcówke od uziemienia i nie wiem gdzie ją mam podłączyć i gdzie najlepije

  • Mam nową obudowę i mam problem z przebiciem chodzi mi ze jak dotknę obudowy to pieści mnie prąd. Nie wiem co mogłem ominąć ale wydaje mi się ze może jak przykręca się płytę główna. Czyli są takie mocowania na śrubę

potem płyta (podkłada jakaś ) i dopiero dokręcam śrubę.

Czy robie to w dobrej kolejności .

A czy komputer jest podłączony do gniazdka z uziemieniem (bolcem)?

Tak posiadam listwę taką

Nie chodzi o listwę. Czy gniazdko w ścianie ma “bolec”, uziemienie?

Tak mam

Być może uziemienie nie jest do “bolca” podłączone. Radzę zaprosić wykwalifikowanego elektryka.

Jeśli uziemienie jest prawidłowe nie ma prawa kopać Cię obudowa.

Pomijam kwestię nieprawidłowego podłączenia bezpieczników różnicowoprądowych, bo nie wiem czy takie masz w domowej instalacji.

Jeśli uziemienie w gniazdku działa prawidłowo nie ma prawa kopnąć Cię prąd przez obudowę.

Po to właśnie jest uziemienie.

Raczej to nie łapie jak 220V tylko jak przysunę lekko policzek to tak czuję ze łapie ale jak ręką to nie

To właśnie jest objaw nieprawidłowego uziemienia. Nie musi Cię kopać mocno, wystarczy, że lekko szczypie czy to w policzek :o czy w rękę.

Mnie komp szczypał w rękę przy dotknięciu i okazało się, że uziemienie nie jest podłączone, mimo że w gniazdku jest bolec. Po prostu nie był podłączony.

a co pan myśli ze to napewno uziemienie a moze muszę jeszcze tym kablem od zasilacza a może płyte główną nie tak podłączyłem

:o wystarczy jak zdejmiesz obudowę gniazdka i połączysz przewodem bolec z zerem (czyli z tym przewodem który jak dotchniesz kontrolką nie świeci :)]

i to wszystko nie będzie cię więcej kopać prąd :slight_smile:

A ja w mieszkaniu w ogóle niemam uziemienia i jakoś komputer "nie kopie "

zapomniałem że możesz też mieć w gniazdku 3 przewód w ogóle niepodpięty najczęściej koloru żółto zielonego. jest to przewód zabezpieczający który jest uziemiony, więc jeżeli takowy twoje gniazdko posiada to właśnie ten przewód podepnij pod uziemienie.

chyba nie muszę przypominać że przy tego typu operacjach musisz wyłączyć prąd w domu! !!

OK zrobione dla pewności sprawdziłem próbówką

A i zdarzyło mi się raz ze wywaliło mi z bezpiecznika czy to mogło być od tego ze miałem przebicie czy coś z kompem może się stać od przebicia.

A i miałem wczoraj zmienianą obudowę