Problem z przekszatałceniem przestrzeni dyskowej na partycje

Witam!

Zakupiłem niedawno nowego notebooka (Samsung R510) i zabrałem się za partycjonowanie dysku (320GB). Domyślnie były dwie partycje po ok 143GB.

Z dysku C wydzieliłem na początku ok 95GB (49GB zostawiłem pod Viste :frowning: ) programem Acronis Disk Director Suite, później używając Windowsa podzieliłem to 95GB na pół (w tym programie Acronics Disc pojawiał się błąd, że niby jest zbyt mało miejsca na wykonanie operacji) i tu pojawia się problem; została utworzona tylko jedna partycja ok. 47GB, a drugie tyle gdzieś “wcieło”, tzn. w Zarządzaniu dyskami pojawia się jako nie przydzielone, próbowałem to sformatować ale Windows coś pisze, że ten system tego nie może wykonać. Program Acronis Disk Director Suite w ogóle tego nie widzi, ale program Acronis Disk Editor tak (to coś wchodzi w skład tego pakietu, a zainstalowałem go bo nie znalazłem specjalnie nic lepszego). Próbowałem też coś zrobić programem Acronis Recovery Expert (też z tego pakietu), ale nie znalazł żadnej partycji do odzyskania. Program EASEUS Partition Manager 2.0 Home Edition określa tą przestrzeń jako unallocated i jako logical :? .

Proszę o pomoc w odzyskaniu tej partycji, mam viste home premium …

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

Spróbuj przydzielić to wolne miejsce partycji programem GParted: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19 … ed+0.3.411

Mam ten program ale jest strasznie trudny w obsłudze, gdyby był chociaż po polsku … Może poradzi mi ktoś w jakie opcje mam w nim wchodzić?

Instrukcje do niego:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu

http://manual.sidux.com/pl/part-gparted-pl.htm

Scaliłem tym GParted te dwie partycje do takiej jaką zrobiłem na początku (90 pare GB), ale nadal chciałbym podzielić to na pół. Acronis Disk Director Suite coś nie może sobie z tym poradzić, wyskakuję błąd, że niby jest zbyt mało miejsca na wykonanie operacji, a ta partycja jest pusta. Czym to może być spowodowane? Wole unikać tego GParted, zbyt skomplikowane to …

update:

GParted stwierdza że nie może być więcej niż 3 partycje “primary”, czyli rozumiem ze muszę to zmienić na coś…

http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_podstawowa

http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_rozszerzona

Tworzenie partycji lub dysku logicznego