Problem z przezroczystością w GIMPie

Witam. Męczę się już od dłuższego czasu nie mogąc natrafić na rozwiązanie mojego problemu. Chodzi o to, że potrzebuję na stronę internetową małych obrazków przedstawiających np. jakiś przedmiot. Ten przedmiot ma być na przezroczystym tle. Zrobiłem wszystko tak jak się robi (ustawienie kanału alfa, odwrócenie, usunięcie tła, ponowne odwrócenie i zapisanie). Zapisane zdjęcie wygląda tak jak ma wyglądać. Ale kiedy wrzucam je na stronkę i ją uruchamiam w przeglądarce, to wtedy białe części przedmiotu znajdującego się na obrazku robią się także przezroczyste, przybierając kolor tła strony. Jak zrobić, aby białe pozostało białe po wrzuceniu stronki z obrazkiem na serwer?

Możesz próbować też zaznaczyć przedmiot - zaznaczenie powinno obejmować wszystkie białe fragmenty na przedmiocie ( tylko o to chodzi w sumie ), odwrócić zaznaczenie - wszystko czego nie zaznaczyłeś, stanie się zaznaczone, a to, co zaznaczyłeś, zaznaczone już nie będzie, następnie na zaznaczonym fragmencie uczynić kolor biały przezroczystym.

EDIT : Sprawdziłem i mi się chyba udało :wink:

1. Zaznacz białe fragmenty na przedmiocie, lub po prostu część przedmiotu z białymi fragmentami…

2. Odwróć zaznaczenie… Zaznaczenie > Odwróć…

3. Warstwa > Przezroczystość > Dodaj kanał alfa…

4. I możesz wykasować zaznaczenie, tło staje się przezroczyste… przedmiot ma białe fragmenty :slight_smile:

Obrazek nie może ( chyba ) zostać zapisany w formacie JPEG… mi działa z PNG.

EDIT 2 : Wrrr… no tak… dalej nie jest idealny efekt… ale jeżeli zaznaczysz precyzyjnie dany przedmiot, to i tak powinno być ok. Jeżeli nie jest jakiś " kształtny ", to nie będzie źle.

EDIT 3 : Znalazłem pewnego rodzaju dosyć dobre rozwiązanie…

1. Zaznaczasz w dowolny sposób tyle przedmiotu, aby zaznaczenie obejmowało wszystkie jego białe fragmenty…

2. Wycinasz zaznaczenie…

3. Odwracasz zaznaczenie…

4. Zmieniasz kolor tła w alfę…

5. Spowrotem odwracasz zaznaczenie…

6. Wklejasz wycięty fragment…

U mnie działa, jest prawie idealnie… są tylko jakieś drobne kontury w miejscu, gdzie nastąpiło wycięcie… ale mało widoczne. Ogółem można je zatuszować łatwo.

Sporo bawię się Gimpem ( bo 6 intensywniejszych miesięcy to wcale nie tak mało ), ale ponieważ zazwyczaj nie edytuje nic ( a tylko w takim przypadku podobny zabieg przy przezroczystości byłby konieczny ), a robię nową grafikę, to nie potrzebuje wykonywać takich kombinacji.

Przy nowej grafice to po prostu wyciąć sobie mogę warstwę z tłem, bo pracuje na warstwach :wink:

Dziękuję Luki_2 za pomoc :slight_smile:

Zrobiłem tak jak mi napisałeś, po zapisaniu obrazka tło jest przezroczyste a jego białe elementy są białe. Tyle, że nadal, po wrzuceniu obrazka na serwer www, jego białe elementy przybierają kolor tła strony www. Nie wiem, co na to zaradzić, aby i białe części pojawiały się na stronie…

Dodane 16.02.2010 (Wt) 21:09

Problem rozwiązany. Po prostu uparcie zapisywałem obrazki jako gif, a wystarczyło zamienić na png :slight_smile:

Dzięki raz jeszcze Luki_2, dużo mi pomogłeś

Nie ma za co ; )

Heh, nie męczyłbyś się z tym tyle, jakbyś tylko doczytał w moim poście, że ja zapisywałem w formacie PNG, bo w JPEG nie działało ;D

W JPEG nie działało, bo ten format nie obsługuje kanału alfa (czyli przeźroczystości) ;).

A właśnie, bo ja przezroczystości rzadko używam, ale na przyszłość…

Jakie formaty OBSŁUGUJĄ przezroczystość :wink: ?

Z tego co wiem to przedewszystkim png i gif (ale z nim nie dam głowy :wink: )