Problem z przycinaniem krawędzi na monitorze (telewizorze) HDMI

Witam. Wydaje mi się, że to jednak jakiś problem w Windows (na W7 było dobrze). Na drugim monitorze (telewizorze) jakby przycinał po około 5% z każdej krawdzędzi: tj. widać kawałek przycisku “START”. Nie widzę w ustawieniach żadnego skalowania, wszystko na 100%. Opcja ustawiona klonowanie (to samo na obu ekranach). Przy przestawieniu na wyświetlanie tylko na TV (HDMI) to samo. Sterowniki dostarczone przez W10 - Asus dla tej karty nie ma “dedykowanych” W10. Co polecacie spróbować? Sterowniki dla W8? A może jakieś inne dla ATI 6670 mogę spróbować? Nie mam pomysłu.

OS: Windows 10
Monitor DVI: DELL U2212HM (1920x1080) [ Full HD ]
Monitor HDMI: TOSHIBA-TV (1920x1080); 40L6353D [ Full HD 1080p, ]
K. graficzna: 1024MB ATI ASUS EAH6670

Najprawdopodobniej telewizor wprowadza jakieś skalowanie. Powinieneś mieć gdzieś opcję “zoom”, czy coś w tym stylu na pilocie. Na 99% niema to żadnego związku ze źródłem (komputerem).

1 polubienie

Pomroczność jasna, nie sprawdziłem ustawień w telewizorze… Dziwne, że W7 nie generował takiego problemu. Dzięki za naprowadzenie! https://www.techwalla.com/articles/how-to-fix-the-overscan-on-a-toshiba-hdtv
Obadam i dam znać.

Częsty problem :slight_smile:
Mi przycinało obraz z PC na TV zarówno pod Linux jak i Windows.
Poprawnie skalował się tylko na sterownikach VGA.
Co dziwne pełno ekranowe gry (nie oparte o unity) takie jak Wiedźmin 2 / 3 skalowały się poprawnie :smiley:

PC mam po HDMI podłączony poprzez amplituner Yamaha RX-A840.
W zasadzie znalazłem 3 sposoby na poprawne skalowanie:

  1. zmiana w amplitunerze - video : processing (zamiast direct)
    Efekt dobry, ale z amplitunerem w standby niestety nie skalowało, dodatkowo często problemy z TTY przy tym skalowaniu (efekt coś jak napisy końcowe w “Gwiezdnych Wojnach”)
  2. zmiana w sterowniku Nvidii w zaawansowanych - można ręcznie sobie zeskalować
  3. chyba najlepsze rozwiązanie, bo niezależne - proporcje obrazu: Skanuj (zamiast domyślnych 16:9) //w TV
1 polubienie

Dzięki za podpowiedź z ustawieniami telewizora - problem rozwiązany :wink: