Problem z R9550

Witam. Dostałem od kumpla niedawno Radka9550 (HIS). Mowił, że jest popsuty i czy można coś z tym zrobić. Jeżeli nie, trudno pojdzie w kosz. Sprawdzałem go u siebie (mam takiego samego) i okazuje się, że wyświetla on co prawda “obraz” ale poszatkowany na maksa, coś tam widać, ruch kursora zarysy ikon itp. i teraz pytanie, co może to powodować? Nie wiem czy była kręcona a jeżeli tak to czy da się to cofnąć? Probowałem, dodam, podłączać przez oba wyjścia z tyłu karty i na każdym to samo.

zdejmij chlodzenie, przesmaruja pasta nowa, w ati tool mozesz zejsc z taktami gpu, jesli pasy/czy co tam masz, sa regolarne, jesli nie, taktowanie pamieci obniz…

mozliwe, ze lumpel z biosem kombinowal, jesli tak, to poszukaj za biosem do swojej karty- wazne sa pamieci- samsung, hynix i czasy- te zobaczysz na kostkach karty + ilosc pamieci i szyna- ta z zasady 128bit, ale…

wstawiasz karte na pci i wgrywasz przez fdd nowy bios do r9550 na agp :slight_smile:

w ati tool nie mogę niestety nic odczytać przez ten obraz, wygląda to jak jeden wielki artefakt z przebłyskami tła. kostki to jakis Elixir, karty na pci niestety nie mam żadnej.

MIałem jeszcze niedawno tą kartę. Jeżeli chcesz koniecznie ją reaktywować (lub przynajmniej próbować) musisz kupić np. na Allegro kartę gr. na PCI i wtedy próbować wgrać dobry bios, tak jak powiedział kolega wyżej. Sprawdź jakie powinny być oryginalne taktowania zegarów. Poszukaj strony(nie pamiętam jak się nazywała, ale była to rosyjska(bez obaw była wersja agielska) strona, która dystrybuowała również programik do OC Readon-ów chyba właśnie ATITool było na niej z kilkanaście biosów do chyba każdej karty R9550. Potwierdza że kości pamięci są ważne.

wow,

to pewnie 9600xt pojdzie/poszedlby :stuck_out_tongue:

jesli mozesz, to doloz chlodzenie na pamieci, chocby ze starego box’a, przeczysc radiator i wentylator od gpu, wymien paste, sprawdz napiecia na zasilaczu, moze nie daje rady ?

ps. co do wymiany biosu, to ostatecznosc… poszukaj tu za swoim :

http://www.techpowerup.com/bios/

ps1. hehe, pewnie ten bios wgral… HIS 9600 Non-Pro 256 MB 324 / 203 Elixir 5.0- wymien chlodzenie, bo widac rdzen rady nie daje na tych taktach…

zasilacz na pewno daje radę, wymiana pasty-bez rezultatu. Chłodzenie też nic nie daje, zresztą pamięci się wcale nie grzeją. A co do biosu to pamięci koniecznie muszą być takie same, czy może wystarczą tylko takie same czasy? bo nigdzie nie mogę znaleźć biosu z elixirami.

ponieważ ta karta i tak jest “skazana” więc możesz spróbować biosu do karty z innymi kośćmi a le podobnymi timingami, w zasadzie nie powinno to itak pogorszyć sprawy.

ja tak miałem przy swoim starym r9250 . gdy byłem maniakiem i myslałem że wyciągnę z niego takty 9600pro