Problem z RAID


(Karolek9024) #1

witam. mam pytanie odnośnie RAID 0. próbuje go stworzyć ale napotkał mnie problem. mam już wszystko gotowe ale przy instalacji windowsa nie widzi mi dysków. moja płyta to asrock 775dual-880pro, jeden dysk to Seagate Barracuda ULTRA-ATA/100, drugi to WDC ATA/100. patrzałem w biosie i jest tylko opcja przy SATA ale żeby cos było od IDE lub ATA to nie ma i jak maja byc podłączone dyski http://protcom.pl/produkt,3014.html do którego wejścia i ustawione na MASTER czy jak???


(WODZU) #2

Jaki Windows instalujesz?


(Michal Kolatek) #3

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?M ... ual-880Pro

Z ATA nie da się zrobić raidu przynajmniej na tej płycie, a z tego co widzę w specyfikacji to ta płyta w ogóle nie daje żadnych opcji raidu.


(Karolek9024) #4

jak sie nie da... "SerialATA 1.5Gb/s, RAID 0,1 , JBOD, SATA HDD Hotplug, plus 2 ports of ATA 133" instaluje windows Xp


(Murzyn1) #5

RAID tylko na SATA, do tego kulejący.

Polecam lekturkę:

http://www.asrock.com/manual/raid/775Du ... nglish.pdf


(Kowal9971) #6

Raid można zrobić tylko na dyskach SATA. Żeby widział dyski przy instalacji musisz zgrać sobie stery od RAIDu na dyskietkę albo płytę i podczas instalacji systemu gdy ładuje sterowniki (taki niebieski ekran jest) nacisnąć przycisk F8 chyba, nie pamiętam bo dawno robiłem, ale w razie czego będzie na dole ekranu pisało. Wtedy wsadzasz płytkę albo dyskietkę i zgrywasz sterowniki od RAID i powinno śmigać.

PS. Sterowniki od RAID możesz pobrać ze strony producenta płyty głównej, albo masz je na płycie ze sterami od płyty głównej.


(Karolek9024) #7

mam sterowniki do RAID-u. rozchodziło mi się czy można zrobić to na ATA


(system) #8

no niestety ale nie można