Problem z raid5 podczas instalacji Mandrivy

Mam płytę główną ASUS P5K64 WS i pięć 150GB dysków twardych skonfigurowanych z pod BIOSu od raid5. Ściągnąłem sobie Mandrive Linux 2008 Free x64 i podczas instalacji wyskakuje mi informacja o błędzie i że istniejące partycje windowsowskie nakładają sie na siebie. Nadusiłem kilka razy dalej i zobaczyłem że instalator widzi mi 5 dyków (sda, sdb, sdc, sdd, sde)

Do obsługi takiej macierzy (zresztą każdej innej też, a.k.a. fake raid) konieczne jest załadowanie modułu dmraid. Nie każda dystrybucja potrafi to zrobić w locie.

U mnie swego czasu na RAID0 tylko openSUSE się spisało. Ale wtedy to była bodajże wersja 10.1. Ubuntu wtedy nie miało nawet na nośniku instalacyjnym modułu dmraid :x

Testowałem wtedy jeszcze kilka innych distro, ale żadne sobie nie poradziło. Było dokladnie jak piszesz, instalator widział pojedyncze dyski. Tylko mój linuksowy faworyt - openSUSE - podołał temu niby banalnemu zadaniu. Więc i Ty możesz spróbować z openSUSE.

A jak nie, to podczas bootowania Mandriva z DVD, nie klikaj od razu Dalej tylko poczytaj troszkę i spróbuj ręcznie załadować moduł dmraid i aktywować go.

Strona domowa dmraid → http://people.redhat.com/~heinzm/sw/dmraid/

man dmraid → http://www.linuxmanpages.com/man8/dmraid.8.php