Problem z RAM G.SKILL msi b450-a pro max

Witam,
dokupiłem sobie ramy do komp. 2xG.SKILL AEGIS DDR4 8gb RAM 3200Mhz. Do posiadanych już wcześniejszych dwóch identycznych. Po włożeniu mam 3 razy dźwięk płyty głównej i podójny reset, po czym wchodzę do biosu i widzę, że taktowanie ustawione jest na 1866Mhz. Ustawiam profil drugi A-XMP, który powinien ustawić ramy w pracę na 3200Mhz. Po wyjściu z biosu sytuacja się powtarza jak pisałem wyżej. Bios jest najnowszy.

Ryzeny, szczególnie starsze, przy 4 kościach mają niższy zegar RAM, pewnie 2666. Manual płyty się kłania. :wink:

Pokombinuj z zamianą miejscami, ale niestety Ryzeny mają to do siebie, że są wybredne przy większej ilości wysoko taktowanej pamięci. Po pierwsze, najlepiej kupować 4 sztuki sparowane, bo dokupienie kolejnych dwóch może skutkować problemami z działaniem. Po drugie chipsety 450 nie we wszystkich płytach i nie ze wszystkimi kośćmi działają prawidłowo, przy zajętych wszystkich slotach i wysokich taktowaniach.

Może sytuację rozwiążę ręczna zmiana parametrów pamięci. Obniżenie taktowania itp. ale wątpię.
Nawet przy niższym taktowaniu sugeruję skontrolować czy nie sypią błędami.

Tak, przećwiczone kiedyś. Na b450

Dla odmiany - nowsze trzymają zegar, ale psują CL.

To nie do końca wina płyty głównej ale być może samych kości, no i po jaką cholerę producenci ram tworzą zestawy pamięci złożone z 4 modułów? Ano po to by uniknąć takich problemów jak ten powyżej. Podejrzewam następujący błąd, kości są pomieszane i nie pracują we właściwych parach albo drugi nowszy zestaw ram nie jest wykonany z tych samych podzespołów co starsze kości. Możesz jeszcze spróbować aktualizacji bios może coś pomoże, poprawi kompatybilność ale bardzo w to wątpię. Ostatecznie pozostaje Ci jedynie zwrot zakupionych pamięci i zakup docelowy 32GB pamięci w 2 lub 4 sparowanych, identycznych kościach a później sprzedaż starszych pamięci. Jeszcze jedna kwestia przed zakupem pamięci przejrzyj tabele kompatybilności ram na stronie producenta i tu małe ostrzeżenie, istnieje podział i różne listy w zależności od posiadanego CPU, zwróć na to uwagę.