Problem z RAM

Cześć. Od razu zaznaczam, że nie jestem żadnym graczem a komputer służy tylko do internetu i pisania dokumentów. Sprzęt wiekowy ale jak wspomniałem na początku do moich potrzeb wystarczający.
Płyta główna Gigabyte 8IPE775/-G z ostatnim dostępnym biosem.
Posiadana pamięć GEIL 2 x 1GB PC3200 DDR400 CL=2,5-6-3-3
Model GE2GB3200BHDC. Z tyłu obie kości posiadają wszystkie te same numery, widoczne na załączonych foto. To te dwie kości pierwsze od góry.
Znajomy mi dał dwie dodatkowe kości też GEIL 2 x 1GB PC3200 DDR400 CL=2,5-6-3-3 ale inny model GE1GB3200BHSC. Z tyłu kości te posiadają różne numery. Na zdjęciu to te dwie od dołu.
Kości te chodziły same kilka tygodni aby sprawdzić czy nic im nie jest. Memtest nic nie wykazał na żadnej z nich a mimo tego kiedy są wszystkie cztery w komputerze to jest problem objawiający się przynajmniej raz w tygodniu BSOD związanym z pamięcią.
Co udało mi się sprawdzić to, że jak moje te z tymi samymi numerami są w slotach 1 i 3 a te drugie w slotach 2 i 4 to BIOS piszczy ciągłym sygnałem (brak RAMU ?) albo niekończącym się krótkim pikaniem. Opcja druga czyli moje kości są w slotach 2 i 4 a te podarowane są w slotach 1 i 3 komputer normalnie się uruchamia ale przynajmniej raz na tydzień pojawia się BSOD.
BIOS wykrywa zamiast 4 GB tylko 3,5 GB ale to ponoć tak jest (choć też nie mam pewności.
Pytanie zatem czy te dwie pary się gryzą czy coś innego może dolegać ?

Tak tylko drogą dedukcji:
GE2GB3200BHDC - DC Dual Channel
GE1GB3200BHSC - SC Single Channel

Przy architekturze dla Pentium 4 może być problemem współpraca tych układów pamięci kiedy jedne są dwu kanałowe a drugie jedno kanałowe a masz ustawione na płycie pracę dwu kanałową, sprawdź czy możesz w biosie ustawić pracę pamięci w Single Channel, jeśli tak, to ustaw i przetestuj.

Podepnij je zgodnie z instrukcją, strona 15 dla opcji Don’t operate Dual Channel Technology
https://download1.gigabyte.com/Files/Manual/motherboard_manual_8ipe775series_e.pdf

Tam masz wyraźnie zaznaczone, że w opcji Single Channel Twoja płyta obsługuje tylko i wyłącznie 3 sloty na płycie, nie 4.

Dzięki za odpowiedź. Nawet nie wiedziałem, że te dwie kości to Single Channel choć podejrzewałem, ze względu na różne numery z tyłu. W BIOS jak przejrzałem to chyba nie ma opcji ustawienia pracy na Single Channel przypuszczam, że on sam się uruchamia na dany tryb w zależności od włożonych pamięci.
Na starcie pisze Memory Runs At Dual Channel jak wszystkie kości są włożone zgodnie z opisem ze strony 15 instrukcji. Jak znajdę chwilę jutro to pokombinuję z trzema kośćmi jak to wygląda.
Jak zauważę jakąś znaczną różnicę w wydajności to pozostanę przy systemie Dual Channel.

W trybie SINGLE nie powinno już być BSODów ale będziesz miał 3GB RAM, do konfiguracji maksymalnej tej płyty w DUAL tj. 4GB RAM dla spokoju może lepiej poszukać kości pracujących w trybie DUAL?

A czy muszą być duale z tym samym CL?
Czy druga para może mieć inne np. takie Cl.3 (CL=3-8-4-4).

Tak, dla prawidłowego działania powinieneś wtedy Cas Latency ustawić na niższe dla szybszej pamięci. Czyli na tych które masz ustawiasz 3-8-4-4 z 2,5… Możesz przetestować swoje układy w takim ustawieniu zanim zakupisz.

Dzięki za wszelkie wyjaśnienia. Faktycznie jak pozbyłem się RAMu SC blue screeny przestały się pojawiać.