Problem z ramem

Proszę, oto Bios do Twojej płyty
Wersja FC 10/07/2007

Po zrobieniu Upgrade, musisz sprawdzić ustawienia Bios i pozmieniać według potrzeb.
Niestety nie ma informacji, że ta wersja poprawi widoczność Ram.

Popróbuj ewentualnie zmieniać miejscami kości pamięci, pamiętając aby dwie jednakowe były w tych samych bankach (kolor).

1 polubienie

No niestety, tylko taka wersja pliku jest na stronie.

Jest jeszcze taki plik dostępny, ale czy on pomoże wczytać tą wersję Bios, nie wiem.
http://download.gigabyte.eu/FileList/Utility/motherboard_utility_atbios.exe

BIOS
(Note) Support Intel 5 series & earlier MB(support may vary by model)
(Note) Support AMD 800/700 series & earlier MB(support may vary by model)

Raczej nie pomogl niby instalacja pobiegła pomyslnie to wersja biosu nadal taka sama

Znajdź ten program w Menu Start i uruchom, może wtedy da się wskazać plik binarny z wersją Bios i uaktualnić.

Zaaktualizowalem bios i teraz komputer nie chce mi sie właczyc… Czarny ekran monitoru a wiatraki sie kręcą

Pobrałeś właściwy bios, uruchomiłeś program do flashowania, wskazałeś ten bios co trzeba i wystąpił ten problem.

Czyż tak ?

Pisałem o tym wcześniej.

Czy uruchamiałeś komputer z jedną kością pamięci lub bez?
Czy resetowałeś Bios wyjmując baterię na kilka minut?

Tak uruchamiem komputer z jedna koscia i wyjmowalem baterie

Dzieci drogie… to są aplikacje DOS’owe, a nie pod wingrozę! Co wy w ogóle wyczyniacie najlepszego? :scream:
awdflash i spod niskiego poziomu robić, a nie kombinować spod wingrozy. Uwalicie tą mobo i poleci w kubeł, przy takich bezmyślnych zabawach.

Zasada przy zmianie biosów - jakichkolwiek - jest prosta:

  1. reset biosu do wartości domyślnych, ewentualnie tzw. “load defaults”,
  2. flaszowanie odpowiednią paczką z jak najniższego poziomu - czyt.: dos jest najlepszy i najbezpieczniejszy.
  3. po zmianie ponowny reset biosu, ewentualnie “load defaults” i odpalenie maszyny do systemu. Gdy system się podniesie całkowicie… reboot i w biosie można sobie poustawiać co się tam chce.

Uwagi…

  • Omijać wszystkie windowsowe flaszery, bo to dziadostwo i łatwo o uwalenie sprzętu.
  • Zwracać uwagę na wielkość paczki do flaszowania, bo kości mają i mogą mieć różną pojemność.
    W przypadku tej mobo były montowane dwa typy kostek: 1,2 megabajta i 2 megowa.
    Pliki paczek do flaszowania nie są zamienne!
  • Czytać, czytać i jeszcze raz czytać, to co się da na temat tej operacji na danej mobo, bo może są potrzebne dodatkowe kroki, jak na przykład wyłączenie wsparcia HT na czas flaszowania.

Edit:
Ta płyta ma bodajże (z tego co widzę) opcję Q-flash w biosie. Jeśli tak faktycznie jest, zalecam właśnie jej użyć. Poszukaj sobie filmów na Tubie o Q-flash i obejrzyj co i jak robić.

Pomoze ktos

Okay… komp się uruchamia w ogóle? Dasz radę wejść do biosu?

Wlasnie nie

Chyba wiem co się stało. Spojrzałam na typ chipsetu. Ale upewnijmy się. Otwórz tego kompa i popatrz dokładnie na płytę. Poszukaj numeru rewizji “rev. ileśtam”. Prawdopodobnie masz rev. 2.1, a nie 2.0.
I dlatego się popierdzieliło, bo kolega dał Ci bios do rev.2.0, który nie zadziała z 2.1.
Okay… otwieraj i paczaj. Reszta zaś potem :wink:

Proszę nie żartować. Zalecam zapoznać się z procesem instalowania nowej wersji BIOS z pozycji systemu Windows i nie pisać bzdur. Najlepszym sposobem instalowania aktualizacji BIOS jest podłączenie komputera do awaryjnego źródła zasilania. Proszę się nie obrazić, ale wykształceni ludzie, którzy niewątpliwie znają się na rzeczy lepiej od Pani, tworzą pakiety do instalacji pod systemem.

Chłopie weź nie pier…nicz z łaski swojej! Rozmawiasz z kobietą, która pisała swój własny modowany bios, a temat kości cmos ma w małym lakierowanym na burgunda palcu, więc nieco rozwagi zalecam.

1 polubienie

To swój własny, czy modowany? Bo to dwie różne rzeczy. Proszę się nie obrazić, ale czytam Pani wywody i dochodzę do tylko jednego wniosku - bardzo dużo Pani konfabuluje.

Idź człowieku, jeśli nie masz nic do dodania w temacie dyskusji!
I daj mi się w spokoju zastanowić, jak chłopakowi uratować sprzęt.

1 polubienie

Mam rev 2.1 ale nadal nie moge uruchomic komputera

No cóż… spróbuj jeszcze zresetować BIOS zworka. Z tego co jednak pisze u góry wygrałeś nie ten BIOS co trzeba i uwaliłeś płytę.

S h i t! Tego się obawiałam. No to nie za ciekawie.
Kwestia taka…
Rev 2.1 to krótka seria eksperymentalna wydana tylko i wyłącznie dla producentów OEM w latach 2006-2007, która nie miała nigdy trafić do sprzedaży.

Swoją drogą, pytanie… kto Ci to w ogóle sprzedał w sklepie? Łeb mu tylko za to urwać :wink:

Były one mocno problematyczne i dość kapryśne z powodu wprowadzanego wczesnego supportu cpu serii Conroe. Po prostu nie były one jeszcze dość dopracowane.

Mobo głównie różni się od normalnych innym całkowicie typem zastosowanych VRM’ów, odpowiedzialnych za zasilanie cpu oraz za główne linie napięciowe.
Konsekwencją tego, było zastosowanie również innych rodzajów biosów - ich zawartości.
I nie są one niestety kompatybilne wstecznie (w dół) z wersjami 2.0 oraz 2.x.

Innymi słowy… klops.
I to właśnie miałam na myśli pisząc “nie flaszować spod wingrozy”. Bo te apki przepuszczają na dobrą sprawę wszystko jak leci, bez porządnego sprawdzania crc plików.
Spod Q-flash, czy awdflash po prostu nie dałoby się zrobić flaszowania. Wywaliłoby tylko komunikat o błędzie wersji.

Teraz tak… trzeba wybadać co zdechło dokładnie? Tzn. czy tylko część odpowiedzialna za rozruch, czy co tam jeszcze innego?
Przy odrobinie szczęścia i gimnastyki da się zrobić reflasz “na ślepo”. Tak wiem… akrobacja z piruetem… no ale coś za coś.

Pytania…

  • Robiłeś reset biosu? Np. zworką na mobo plus wydłubaniem baterii? Jeśli nie to zrób.
  • Mobo cokolwiek piszczy? Są jakieś “biiip” i tym podobne?
  • Wiatrakami rusza, czy nic kompletnie?
  • Dyski wstają, czy nie?
  • Podłącz jakiś penek z diodą led, albo modem na usb i zobacz, czy zaświeca przy włączaniu zasilania płyty?
  • Zerknij raz jeszcze na płytę i sprawdź, czy któraś z kostek jest na podstawce. W co wątpię, ale nie zaszkodzi sprawdzić.