Problem z ramem

Zainstalowałem właśnie nowo kupiony ram hyper x 2x8 3733 cl 19. Jednak kiedy weszłem w menagera zadań. To mi pokazywało że mam 2400Mhz zamiast 3733. Jednak nadal dobrze mi pokazuje 16 GB. I nie wiem teraz czy ja go źle zainstalowałem czy to normalne że pokazuje mnie. Jak ktoś wie to niech proszę napisze.

W uefi/bios musisz włączyć profil XMP
2400 to widocznie ich taktowanie bazowe, a 3733 to już OC

jak wyżej lub twoja płyta główna nie obsługuje pamieci o tak wysokim taktowaniu.

Fakt. To może być jakiś procesor intela :wink:

Jaka płyta i procek, oraz po co wydawałeś tyle gotówki na Ramy, które będą takie same jak 3200cl15/16 . :slight_smile: ?

MSI mag Tomahawki b550 i ryzen 5 3600

Było to 30 zł różnicy wiec postanowiłem wziąć trochę lepsze

Powienien pójść 3733, sprawdź xmp w bios. :wink:

Jak wyżej musisz ustawić profil XMP w UEFI. Domyślnie każda pamięć ruszy na 2400. Czasami (na nowszych płytach bardzo rzadko) XMP nie zadziała. Wtedy warto np. w CPU-Z odczytać parametry pamięci i wklepać je ręcznie.
Możesz też pokombinować z innymi ustawieniami. Np. 3600 CL16 (to już musisz wklepać ręcznie). Może to szybciej działać od 3733 CL19. Trzeba by porobić benchmarki.
Generalnie oznaczenia prędkości na pamięci oznaczają jedynie to do ile ich producent gwarantują Ci, że pójdą. Mogą działać wolniej, a nieraz i szybciej.

Nie jestem do końca pewny jak to zrobić jestem w biosie i teraz powinienem wejść w zakładkę OC?

To już zależy od UEFI. Powinno być coś w stylu XMP profile, gdzie musisz wybrać np. “Profile 1”. Sprawdź instrukcję / pogooglaj. W każdym modelu / serii płyt głównych może to trochę inaczej wyglądać.

O chyba mam pisze d ram frequency i mogę zmienić z auto na 3733 bo auto jest 2400

Nie. Poszukaj miejsca gdzie wybierasz profil XMP. W moim UEFI (Gigabyte X570) jest to na pierwszym ekranie (po kliknięciu w Advanced Settings).

Weź po prostu wpisz w google “[twój model płyty] how to set XMP profile” i tyle… zamiast męczyć ludzi na forum :wink:

Wszedłeś do OC, to kliknij tam pozycję A-XMP [Enabled]. Powinno automatycznie ustawić co trzeba.
To samo znajdziesz na głównej stronie UEFI / EZ Mode.

Udało się nawet nie jestem pewien do końca co zrobiłem ale liczy się to że działa na 3733mhz