Problem z Realtek PCIe GbE Family Controller ograniczenie szybkości do 10 Mb/s

Tak jak w temacie mam problem z szybkością internetu.
Zintegrowana karta sieciowa PCeta (Win7) zapina się przeważnie na 10 Mb/s (czasami wskoczy na 100 Mb/s). To samo gniazdo i ten sam kabel testowany na innym laptopie łączył się za każdym razem na 100 Mb/s.
Sterowniki karty są najnowsze. Wymieniałem kable, podpinałem inną kartę sieciową pod PCIE i problem cały czas występuje. Próbowałem wszystkich metod jakie znalazłem w internecie i nic nie działa.
Może ktoś ma jakąś radę/ pomysł na rozwiązanie tego problemu.

Dzięki

Uruchom z pendrive jakiegoś linuksa, np. Minta i przetestuj.

Pokaż ten kabel, który to CAT i jaka długość

Kabel jest nowy Cat 5e, 1,5 metra.

Podłącz do innego gniazda LAN w routerze, sprawdzałeś?

Po odłączeniu od prądu wszystkich urządzeń możesz delikatnie odkurzyć, a potem przeczyścić gniazda 8P8C (~RJ45), najlepiej alkoholem izopropylowym. Upewnij się, że nie została żadna wilgoć - z oczywistych względów.

Rozumiem że to laptop? Czy problem występuje na zasilaniu bateryjnym, sieciowym czy na obydwu?

W Menedżerze urządzeń wejdź do właściwości karty sieciowej i w zakładce Zaawansowane sprawdź czy masz włączone jakiekolwiek opcje związane z oszczędzaniem energii przez kartę, np. Advanced EEE, Energooszczędny Ethernet, Ethernet efektywny energetycznie, Gigabit Lite, Power Saving Mode. Wyłącz je wszystkie i sprawdź czy dało to jakiś efekt. Być może któraś z nich w ramach oszczędzania energii powoduje przestawianie się łącza w wolniejszy tryb.

Możesz też za pomocą opcji Szybkość i dupleks spróbować wymusić prędkość 100 Mb/s (domyślnie jest auto negocjacja).

Jak wspomniał wasabi, dobrym pomysłem będzie uruchomienie dystrybucji Live jakiegoś Linuksa i przetestowanie pod nim, jeśli powyższe nic nie da.

PCet, na laptopie wszystko działa ok.
Tak jak napisałeś próbowałem zmian opcji zasilania, dupleksów. Niestety nic to nie dawało, a jeśli to tak jak wspominałem raz na kilkanaście /kilkadziesiąt prób zmina dupleksów skutkowała zapinaniem łącza na 100Mb/s. Wieczorem posprawdzam jeszcze raz porty na routerze i poprzeczyszczam styki.
Co do sprawdzenia na linuksie- nigdy nie korzystałem. Jeśli inne próby nic nie dadzą sprawdze na Mincie, ale to najprawdopodobniej dopiero w weekend ( i obym nie musiał).

Odpalenie Minta jest proste jak konstrukcja cepa, wkładasz pendrive z Mintem, wybierasz start z niego i chwilę czekasz. Potem wystarczy nawet przeglądarkę odpalić i sprawdzić testem realną prędkość, albo po prostu wyświetlić raport z informacjami.

Ta metoda pozwoli Ci sprawdzić, czy usterka jest sprzętowa czy programowa i zaoszczędzić mnóstwo czasu na szukanie po omacku. Pamiętaj, że masz stary, dziurawy i już nie wspierany system, więc możesz np. mieć soft który z twojego komputera robi zombie, a ubocznym efektem może być właśnie zmiana działania kart sieciowych.

Odpale tego Minta w weekend i wtedy sprawdzę.

Popróbowałem innych portów LAN na routerze i na chwilę (tzn. do następnego włączenia komputera) złapało 100 Mb/s. Szkoda, że nie na stałe.
Efekt ten sam jak przy zmianie szybkości i dupleksu na karcie, raz na kilkanaście raz przy przełączaniu pomiędzy 1Gb/s full duplex i 100 Mb/s zapina się na 100 a nie na 10.

Uruchom konsolę, podnieś uprawnienia:

sudo su -

Poleceniem ip -a sprawdzisz nazwę interfejsu sieciowego i podaj wynik polecenia:

ethtool enp+reszta_nazwy

Po wpisanieu ethtool i spacji oraz naciśnięciu TAB (jeden lub dwa razy) nazwa interfejsu zostanie zasugerowana albo uzupełniona (gdybyś miał trudności).

Podaj też wynik takego polecania:

journalctl -q -b -p 4

Jeśli to nie tajemnica podaj jakie masz parametry łącza od operatora i model routera.

Jeśli to nie tajemnica podaj jakie masz parametry łącza od operatora i model routera.

Żadna tajemnica - orange światłowód 300 Mb/s, funbox 3.0.
Problemy są od jakiegoś miesiąca, może półtora.

I standardowy Funbox 6?

https://www.orange.pl/omnibook/orange-funbox-6

Funbox 3.0