Problem z resetem BIOSu

Mam płyte główna: Gigabyte GA-K8NSC-939 (5 PCI, 1 AGP, 4 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Ostatnio bawiłem sie w o/c ale grafa zaczela lapac zbyd duze temperaturki i postanowilem wrocic do ustawien fabrycznych. Czytalem ze robi sie to za pomoca zworek obok bateryjki na plycie glownej i podobno maja byc 3 bolce na mojej karcie sa 2 i niew iem skad wziac ta zworke. Pomozcie.

Wyjmij baterię z płyty głównej na 30 minut i wtedy zobacz , nie rób narazie zworek.

Czyli ta bateryke mam wyjac i wlaczyc komputer czy zostawic komputer wylaczony bez bateryjki na 30min?

Komp wyłączony z 230 V (wyjmij wtyczkę, lub wyłącz zasilacz), zworka CCMOS ClearCmos z 1-2 na 2-3 na ok 10 sek. po resecie biosu na 1-2 i włącz póżniej powinien pojawić się komunikat że trzeba wcisnąć klawisz chyba F1. Ale nie wiem po co ja to pisze jak podkręciłeś grafike to obniż taktowania tym programem którego użyłeś do podkręcenia.

Podkręcałem w BIOSie a bolce mam tylko 2. Nawet sprawdzalem w instrukcji obsl;ugi do karty czy to napewno to i okazalo sie ze to to. Wiec jak z ta bateria?

Albo wróć do ustawień fabrycznych jeśli jest taka opcja.

Ja jestem zielony w sprawach BIOSU wiec powiedzcie pokolei co robic.

:o A pamiętasz co robiłeś w BIOS-ie ? Zacznij od tej baterii.

Na wyłączonym i nie musi być nawet 30 min - 10 wystarczy.

Później wkładasz baterię i włączasz kompa.

Te dwa bolce są od kasowania Biosu. Gigabyte poporstu zaosczędził na “bolcu” i zworce (teraz zworke sam musisz znaleźć i zewrzeć dwa "bolce) :stuck_out_tongue:

Resetem biosu chyba nie zresetujesz ustawień karty graficznej…

Tak jak powiedział Tobi , obniż wartości tym programem którym kręciłeś kartę.

Z twojego postu nie można wywnioskować czy kręciłeś kartę, pamięci, procek, czy monitor :stuck_out_tongue:

Kręciłeś chyba procesor więc wyjmij baterię najlepiej na pare godzin(niech np. przez noc poleży) Wtedy wkładasz spowrotem i włączasz kompa. Na ekranie pojawi się komunikat o resecie biosu i będziesz musiał coś nacisnąc. Dalej to z górki…

W biosie powinny być również zakładki do przywracania ustawień biosu “load fail defaults” -domyślne ustawienia biosu i “load optimized defaults” - optymalne ustawienia biosu , oprócz tego w każdej zakładce biosu te same funkcje ustawień są przypisane pod klawisze F5 i F6 i możesz te ustawienia przywrócić tylko w tej zakładce co namieszałeś , czy wyciągniesz baterie czy użyjesz tych funkcji w biosie , przeważnie bios i tak wymaga manualnej (ręcznej) korekty.