Problem z restartem komputera

Witam

Kolega ma następujący problem, resetuje się mu cały czas komputer, od momentu gdy założył sobie net. komputer jest czysty od jakiegokolwiek syfu, sprzęt dobry sprawdzony na innych komputerach itd. otrzymał informacje z serwisu że komp się resetuje przez kartę sieciową a to dlatego gdyż jest to kolejny sprzęt który pracuje na kanale przerwań IRQ 11, jak można zmienić żeby właśnie pracowała na innym kanale, jak wiem to urządzenia kart rozszerzeń pracują na kanałach 9, 10, 11 IRQ jak można zmienić IRQ do danego sprzętu, we właściwościach nie ma takiej funkcji

BIOS i zakladka PNP/PCI Configuration

i w danym slocie PCI 1-4 …

dac przerwanie recznie z Autom.

na inne

a jakie sa wolne mozna sprawdzic w everescie

czy sa dublowanie np.

przerwania itd.

Wszedłem w powyższą pozycję PCI / PLUG AND PLAY i są tam następujące opcję:

1 Plug and Play Aware O/S -YES i NO

2 AGP Select- 4x, 2x, 1x

3 Primary Graphis Adapter- AGP, PCI

4 Allocater IRQ to PCI VGA- YES, NO

Co mam w tym przypadku zrobić prosze o pomoc bo nie wiem jak ustawić

Sprawdz w programie everest czy sieciówka dzieli przerwania z jakimś innym sprzętem , jeżeli bedzie to urządzenie na slotach PCI to można przełożyć w inny slot ,z tego co mi wiadomo to karty sieciowe Realteka robiły jakieś problemy kiedy chodziły na 5 przerwaniu razem z kartami dzwiękowymi , karty rozszerzeń pracują na różnych kanałach w zależności od tego jakie przydzieli im bios.

http://img233.exs.cx/img233/5613/ewerest9lp.jpg

tzn ze każdy slot pracuje na innym kanale??? teraz nie mam możliwości zobaczenia jak się sprawa przedstawia u kolegi ale widząc, na mojm komputerze to wszystkie sloty PCI pracują na tym samym kanale 11 a co się dowiedziałem ze urządzenia podłączone do slotów PCI mogą działać na kanałach 9, 10, 11 :

IRQ 0 Systemowe – Zegar systemowy

IRQ 1 Systemowe - Klawiatura

IRQ 2 Systemowe – Kaskadowy PIC (programowalny sterownik przerwań), steruje IRQ 8-15

IRQ 3 Systemowe - Port szeregowy (COM 2 i COM4)

IRQ 4 Systemowe - Port szeregowy (COM 1 i COM3)

IRQ 5 Dostępne - Uniwersalne

IRQ 6 Systemowe – Sterownik stacji dyskietek

IRQ 7 Systemowe - Drukarka 1

IRQ 8 Systemowe – Zegar czasu rzeczywistego CMOS

IRQ 9 Dostępne - Uniwersalne

IRQ 10 Dostępne - Uniwersalne

IRQ 11 Dostępne - Uniwersalne

IRQ 12 Systemowe – Port myszy

IRQ 13 Systemowe – Koprocesor matematyczny IRQ 14 Systemowe – Sterownik dysku twardego

IRQ 15 Dostępne- Uniwersalne

W starych płytach masz do wykorzystania IRQ 5,9.10.11.

Sloty PCI mają współdzielne IRQ,niektórzy producenci płyt rezerwowali 4 slot PCI licząc od AGP dla karty muzycznej i miał wyłącznie IRQ5 i DMA1.

Trzeba to robić metodą prób i błędów czyli przekładać karte w slotach PCI - najpierw karte odinstalować i wyłączyć kompa.

Jak bios ma funkcje np Clear NVRAM - przestawić z NO na YES lub podobną to tego używajcie po każdym założeniu karty do slotu PCI - bios przydzieli od nowa zasoby dla wszystkich urządzeń kompa lub reset biosu na default.

http://www.benchmark.pl/artykuly/abit_f … l#pytanie4

Sprawdź sieciówke na innym kompie czy dobra.

czyli problem może być tego typu ze BIOS nie ma ustawione domyslnie ze po włożeniu nowego urządzenia przypisuje mu nowy kanał IRQ???

Sama nazwa mówi współdzielone.

Może być różnie zależy od biosu,płyty głównej i urządzeń kompa i kart i ich ilości.

Nie ma jednej reguły.

Możesz spróbować zarezerwować w biosie IRQ np 11 karcie sieciowej,ale później są różne inne problemy.

ale nie moge samodzielnie przypisać kanałów IRQ do danego sprzętu, czy jest jakaś możliwość???

Teoretycznie można sztuka dla znawców tematu.

Tak jak mówiłem zostawia się na automacie biosu i systemu,ewentualnie spróbuj zrobić zmiane zasobów sprzętu w menadzeże urządzeń o ile się da.

A najlepiej robić to zamianą gniazd PCI,sposób sprawdzony i dobry.

w menadżerze urządzeń ani rusz