Problem z routerem w mieszkaniu

Hej!
Wynajmuje mieszkanie w którym właściciel udostępnia internet przez router.
Zazwyczaj prędkość wahała się 90-150mb/s. Ostatnio miałem problem, gdyż prędkość nie przekraczała kilku/kilkunastu mb/s. Postanowiłem zresetować router. Po zresetowaniu oprócz sieci z której dotychczas korzystałem pojawiła się druga o tej samej nazwie, ale z dopiskiem 5Ghz.
O dziwo na 5Ghz pracuje teraz normalnie. Na 2,4Ghz pracuje wolno(komp i smartfon). Dlaczego tak się stało? Dlaczego wcześniej pracował normalnie i dlaczego po zresetowaniu pojawiło się 5Ghz?
Druga sprawa, dlaczego na smartfonie internet działa szybciej niż na laptopie? Czy to normalne?

Pewnie na 2.4GHz pojawiło się w okolicy więcej sieci Wi-Fi i router mając ustawione “Auto” używa węższego kanału 20MHz zamiast 40MHz, ale to tylko przypuszczenia.
Sieci 5GHz ogólnie zawsze jest mniej, bo są szybsze, ale bardziej podatne na tłumienie przez ściany. Wcześniej pewnie została ona wyłączona przez osobę konfigurującą router. Przy resecie do domyślnych ponownie się aktywowała.

Co do różnicy pomiędzy smartfonem, a laptopem to czynników może być kilka. Tani budżetowy laptop z wolnym HDD 5400rpm., słaba sieciówka Wi-Fi w lapku, Windows 10 pobierający jakieś aktualizacje w tle, marnej jakości sterownik do sieciówki Wi-Fi w Win10.
Część scenariuszy możesz wykluczyć np. uruchamiając Linux z pendrive i robiąc speed testa zapisując do RAM-dysku (tmpfs), a nie na HDD.

Do tego co @Domker napisał można dodać tylko to ze kanały na siebie zachodzą i jedyna rzeczą którą w 2,4 GHz mozna zrobić to jego zmiana w ustawieniach rutera. Masz smartfona. Pobierz z google play jakiś wifi analizer to zobaczysz jak to u ciebie wygląda.

Sprawdziłem. Ogólnie to nie ma żadnego dobrego kanału, miałem na auto, który pracował na najbardziej obciążonym 11 kanale. Testowałem najmniej obciążone i chodzi lepiej 40-80mb/s, zależy od pory dnia. Także będę teraz korzystał z 5ghz, wszystkie sieci wi-fi u mnie w kamienicy są 2,4ghz i jest ich duuużo. 5ghz mam tylko ja. Różnica między fonem a komputerem faktycznie może przez aktualizacje. Momentami testy wypadały tak samo. Na fonie często chodzi nieco szybciej, jednak nie przeszkadza mi to ja tyle żebym szukał problemu. Chyba że można poprawić coś w ustawieniach wi-fi. Think Pad t430 karta wifi Intel 6300. Mam jeszcze 6205 w szufladzie, ale chyba jest gorsza

5 GHz z tego co pamiętam ma oddzielne kanały (mogę sie mylić ale nie chce mi się sprawdzać)
Ta częstotliwość słuzy do obsługi plików multimedialnych przez wifi bo jest szybciej. Łopatologicznie
https://socialwifi.com/pl/baza-wiedzy/technologie-wifi/jaka-jest-roznica-pomiedzy-czestotliwoscia-24-5ghz-wifi/

Tak ma oddzielne

No to się wzajemnie nie tłumią tyle że dystans krótszy